Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Tak si budu taky tak nahlas přemýšlet. Vážně uvažuji o koupi notebooku a mám celkem jasno v tom, jaký a od koho bych chtěl. Jenže.
Je tu háček. I přes to, že firma IBM Linux neodsuzuje a její ThinkPady jsou s ním i kompatibilní, tak se mi zatím nepovedlo najít prodejce, který by mi byl schopen dodat jejich notebook bez toho, že bych si s ním musel koupit i licenci na Windows XP. Nejsem milionář a tak mi přijde zbytečné investovat do něčeho, co nechci a hlavně ani nepotřebuji. Neříkejte mi, že ta licence nic nestojí.
Ano, je tu možnost pořídit si ten notebook od jiného výrobce, jenže zatím mě žádný z nich svou nabídkou neoslovil.
Jaké mám tedy možnosti? Oželet tedy značku - to nechi. Nebo přesvědčit IBM, aby nechali volbu OS na kupujících. A volbou nemyslím volbu mezi Home a Professional verzí MS Windows XP. Jenže sám to asi nesvedu :( No a nebo si koupit pořádnou UPSku, přidělat jí kolečka a tahat za sebou na provázku místo kačenky normální PC s linuxem.
A neříkejte mi, že jsem jediný, koho tato politika MS a výrobců/prodejců HW štve?
EDIT: Řešení existuje!
Tiskni
Sdílej:
Zrovinka dneska jsem běhal po místních obchůdcích s PC a snažil se prodávající přimět vypočítat mi cenu notebooku bez OS. Povedlo se mi to v 1. obchodě, kde mi velmi ochotně vyšli vstříc a bez blbých pohledů, a hledˇme, počítačový pirát. Jinde nebyli schopni (nebo ochotni?) to udělat. Ach jo.
Skoro bych to nazval dan microsoftu z každého PC. (jinak v tom obchůdku mi za notebook bez OS odečetli asi 2.500,-, ale s tím, že tam bude freeDos, což mi nevadí.
Pokud si vzpomínám, tak prodejce má ze zákona povinnost dodávat počítačovou sestavu s nainstalovaným OSNa to je nějaký zákon? Sice je zákon na kdejakou blbost, ale na tohle taky?
Kterého zákona, mohu-li se zeptat? Vím pouze o zákonu, který určité formy balíčkování zakazuje, netušil jsem, že existuje i takový, který jiné nařizuje…
Někde jsem četl, že HP spolupracuje s Ubuntu Foundation a že by měli údajně dodávat NTB s WinXP nebo Ubuntu (dle volby), ale netuším co je na tom pravdy.
Jinak vím, že HP dává na výběr mezi WinXP a FreedDos (alespoň u low-end notebooku)
Ale já si představuji, že by mělo být možné si vybrat HW jaký člověk chce a k tomu si stejně tak vybrat i OS.To jsem si myslel taky, ale bohužel je takto "štědrý" asi jen Dell a taky si je, soudě dle cenové politiky, vědom, jak kvalitní služby nabízí.
Nebo co/kdo je nutí tam ty Windows instalovat?Že by Microsoft ? IBM a Microsoft jistě mají mezi sebou udělanou smlouvu/dohodu o prodeji Windows.