Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak si budu taky tak nahlas přemýšlet. Vážně uvažuji o koupi notebooku a mám celkem jasno v tom, jaký a od koho bych chtěl. Jenže.
Je tu háček. I přes to, že firma IBM Linux neodsuzuje a její ThinkPady jsou s ním i kompatibilní, tak se mi zatím nepovedlo najít prodejce, který by mi byl schopen dodat jejich notebook bez toho, že bych si s ním musel koupit i licenci na Windows XP. Nejsem milionář a tak mi přijde zbytečné investovat do něčeho, co nechci a hlavně ani nepotřebuji. Neříkejte mi, že ta licence nic nestojí.
Ano, je tu možnost pořídit si ten notebook od jiného výrobce, jenže zatím mě žádný z nich svou nabídkou neoslovil.
Jaké mám tedy možnosti? Oželet tedy značku - to nechi. Nebo přesvědčit IBM, aby nechali volbu OS na kupujících. A volbou nemyslím volbu mezi Home a Professional verzí MS Windows XP. Jenže sám to asi nesvedu :( No a nebo si koupit pořádnou UPSku, přidělat jí kolečka a tahat za sebou na provázku místo kačenky normální PC s linuxem.
A neříkejte mi, že jsem jediný, koho tato politika MS a výrobců/prodejců HW štve?
EDIT: Řešení existuje!
Tiskni
Sdílej:
Zrovinka dneska jsem běhal po místních obchůdcích s PC a snažil se prodávající přimět vypočítat mi cenu notebooku bez OS. Povedlo se mi to v 1. obchodě, kde mi velmi ochotně vyšli vstříc a bez blbých pohledů, a hledˇme, počítačový pirát. Jinde nebyli schopni (nebo ochotni?) to udělat. Ach jo.
Skoro bych to nazval dan microsoftu z každého PC. (jinak v tom obchůdku mi za notebook bez OS odečetli asi 2.500,-, ale s tím, že tam bude freeDos, což mi nevadí.
Pokud si vzpomínám, tak prodejce má ze zákona povinnost dodávat počítačovou sestavu s nainstalovaným OSNa to je nějaký zákon? Sice je zákon na kdejakou blbost, ale na tohle taky?
Kterého zákona, mohu-li se zeptat? Vím pouze o zákonu, který určité formy balíčkování zakazuje, netušil jsem, že existuje i takový, který jiné nařizuje…
Někde jsem četl, že HP spolupracuje s Ubuntu Foundation a že by měli údajně dodávat NTB s WinXP nebo Ubuntu (dle volby), ale netuším co je na tom pravdy.
Jinak vím, že HP dává na výběr mezi WinXP a FreedDos (alespoň u low-end notebooku)
Ale já si představuji, že by mělo být možné si vybrat HW jaký člověk chce a k tomu si stejně tak vybrat i OS.To jsem si myslel taky, ale bohužel je takto "štědrý" asi jen Dell a taky si je, soudě dle cenové politiky, vědom, jak kvalitní služby nabízí.
Nebo co/kdo je nutí tam ty Windows instalovat?Že by Microsoft ? IBM a Microsoft jistě mají mezi sebou udělanou smlouvu/dohodu o prodeji Windows.