Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
BTW: "Kopírovat bez kopírky" jde i s fotoaparátem, ale pokud nechcete stránku zkreslenou, musí se fotit na delší ohnisko, takže nakonec to končí tím, že fofíte knížku ležící na zemi. Z židleNo to jsem taky zkoušel, když po mně někdo něco takového chtěl, kdysi jsem někde viděl nástavec na foťák, kterým se toto řešilo. Tuším, že to bylo toto : Norman Digicopy. Jak jsem se o tom bavil s kolegou, ten to prý řešil nějakou sestavou ze staršího stativu, kde byl obrácen bazmek na uchycení foťáku. Prý dostačující kvalita. :)![]()
Mám specifickou morálku, víš: proprietární software považuju za neetický, a pokud jsem nucen ho používat, nehodlám za něj platit (to by bylo taky neetické). Mám-li si vybrat mezi porušením neetické licence a přistoupením na ni, volím menší zlo: její porušení.ale to je pouze tvůj výklad. Já se ti pokusím vysvětlit, jak je to morálně správne: Ed Hamrick napsal program, jehož psaním tráví mnoho času. Ten program se rozhodl poskytovat za podmínek, jaká sám stanovil (stejně jako Asimov svoje knihy nechával tisknout, nikoli je šířil bezplatně třeba na pokračování v The New York Times). Je to jeho jedinečné dílo a jeho podmínky. Pokud se ti ty podmínky nelíbí , používej jakékoli jiné dílo, podmínky jehož autora ti vyhovují více, nebo si vytvoř vlastní program a distribuuj jej za podmínek, jaká si sám stanovíš. To že u softwaru je možno technicky vytvořit si kopii pro vlastní potřebu, neznamená, že k tomu máš automaticky právo. Tobě ostatně nepřísluší právo soudit licenci někoho jiného. Právo soudit má v této zemi pouze moc soudní, čili justice, nikoli ty jako jednotlivec. To je sprostá anarchie). A jen tak mezi námi, použitím cracku jsi porušil nejen licenci Vuascanu, ale i zákony ČR. No hlavně že máš plnou pusu morálky.
Použitím něčeho pro vlastní potřebu nikoho neokrádám, tím jsem si zcela jist.Ano, tím, co momentálně děláš, Eda Hamricka nikterak neokrádáš, tím jsem si jistý, licenci by sis prostě nekoupil. Ale opravdu to považuješ za čestné jednání?
Budu se řídit svým výkladem. Děkuji za pochopení.
Co se porušení zákonů týče, nemám problém. Denně jich porušuju X. Důležité pro mě je, zda tím někomu neškodím. A to nedělám, takže tak.
Co se anarchie týká, nevidím na ní nic sprostého a plně se hlásím k tomu, že jsem anarchista. Právo soudit něčí licenci samozřejmě mám, protože mám svůj úsudek, který si může soudit co chce.
Co se práva na výrobu kopií softwaru nebo používání cracků týče, jsem toho názoru, že mi toto právo nikdo dávat nemusí. Jinými slovy, je přirozené toto právo mít a nikdo nemá právo mi ho brát.
Ano, považuju své jednání za čestné. Můžu a budu si dělat co chci, pokud to nepoškodí někoho jiného (nebo životní prostředí apod.), aneb kde není žalobce, není soudce.
Tiskni
Sdílej: