Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Prostě o všem o linuxu o životě o práci atd.
Skener 8400F je vybaven vysoce vyspělou technologií Canon FARE Level 3 pro retušování a korekci filmu. Transparentní originály jsou naskenovány pomocí infračerveného světla, které zřetelně a přesně zvýrazní i ty nejmenší kazy na povrchu filmu, např. prach a škrábance. Ty pak automaticky opraví inteligentní software. Rekonstrukce barev opravuje vady vzniklé stárnutím filmu tak, že obnoví nasycení vybledlých barev na starých fotografiích a funkce korekce zrnitosti odstraňuje zrnitost na citlivém filmu (s vysokou hodnotou ASA). Tmavé oblasti obrázků vylepšuje technologie FARE Level 3 pomocí funkce korekce protisvětla, jež přesně detekuje, které oblasti na obraze vyžadují korekci. Nastavuje hodnoty gamma pouze pro tyto oblasti a výsledné snímky se vyznačují vynikající kvalitou a vyvážeností.ale tento scanner není podporován v linuxu, parametry je plně srovantelný s Konica Minolta DiMage Scan Dual IV. Nové typy Canonu 8800F i 5600F nemají vůbec žádnou podporu v SANE. 8800F 5600F Canon v současnosti neposkytuje ovladače pro tyto scannery pro OS Linux. Bohužel.
Možná by stálo za zkoušku CaonScan toolbox nainstalovat do WINE, ale ve WINE DB o něm není ani zmínka.Vím, že v Linuxu mohu zapomenout na FARE LEVEL 3 a ostatní vymoženosti. Měl jsem v ruce nějaký model od HP, ale byl to model nic moc. Jaký scanner doporučujete ? Epson ? HP ?
Tiskni
Sdílej:
BTW: "Kopírovat bez kopírky" jde i s fotoaparátem, ale pokud nechcete stránku zkreslenou, musí se fotit na delší ohnisko, takže nakonec to končí tím, že fofíte knížku ležící na zemi. Z židleNo to jsem taky zkoušel, když po mně někdo něco takového chtěl, kdysi jsem někde viděl nástavec na foťák, kterým se toto řešilo. Tuším, že to bylo toto : Norman Digicopy. Jak jsem se o tom bavil s kolegou, ten to prý řešil nějakou sestavou ze staršího stativu, kde byl obrácen bazmek na uchycení foťáku. Prý dostačující kvalita. :)![]()
Mám specifickou morálku, víš: proprietární software považuju za neetický, a pokud jsem nucen ho používat, nehodlám za něj platit (to by bylo taky neetické). Mám-li si vybrat mezi porušením neetické licence a přistoupením na ni, volím menší zlo: její porušení.ale to je pouze tvůj výklad. Já se ti pokusím vysvětlit, jak je to morálně správne: Ed Hamrick napsal program, jehož psaním tráví mnoho času. Ten program se rozhodl poskytovat za podmínek, jaká sám stanovil (stejně jako Asimov svoje knihy nechával tisknout, nikoli je šířil bezplatně třeba na pokračování v The New York Times). Je to jeho jedinečné dílo a jeho podmínky. Pokud se ti ty podmínky nelíbí , používej jakékoli jiné dílo, podmínky jehož autora ti vyhovují více, nebo si vytvoř vlastní program a distribuuj jej za podmínek, jaká si sám stanovíš. To že u softwaru je možno technicky vytvořit si kopii pro vlastní potřebu, neznamená, že k tomu máš automaticky právo. Tobě ostatně nepřísluší právo soudit licenci někoho jiného. Právo soudit má v této zemi pouze moc soudní, čili justice, nikoli ty jako jednotlivec. To je sprostá anarchie). A jen tak mezi námi, použitím cracku jsi porušil nejen licenci Vuascanu, ale i zákony ČR. No hlavně že máš plnou pusu morálky.
Použitím něčeho pro vlastní potřebu nikoho neokrádám, tím jsem si zcela jist.Ano, tím, co momentálně děláš, Eda Hamricka nikterak neokrádáš, tím jsem si jistý, licenci by sis prostě nekoupil. Ale opravdu to považuješ za čestné jednání?
Budu se řídit svým výkladem. Děkuji za pochopení.
Co se porušení zákonů týče, nemám problém. Denně jich porušuju X. Důležité pro mě je, zda tím někomu neškodím. A to nedělám, takže tak.
Co se anarchie týká, nevidím na ní nic sprostého a plně se hlásím k tomu, že jsem anarchista. Právo soudit něčí licenci samozřejmě mám, protože mám svůj úsudek, který si může soudit co chce.
Co se práva na výrobu kopií softwaru nebo používání cracků týče, jsem toho názoru, že mi toto právo nikdo dávat nemusí. Jinými slovy, je přirozené toto právo mít a nikdo nemá právo mi ho brát.
Ano, považuju své jednání za čestné. Můžu a budu si dělat co chci, pokud to nepoškodí někoho jiného (nebo životní prostředí apod.), aneb kde není žalobce, není soudce.