Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Prostě o všem o linuxu o životě o práci atd.
Tiskni
Sdílej:
Normalne strcim do /etc/apache2/sites-enabled/fotky
neco podobnyho
<VirtualHost *:80> ServerName moje.domena.cz ServerAlias www.moje.domena.cz DocumentRoot /mnt/H80/2009/Brno ErrorLog /var/log/apache2/error_moje.domena.cz LogLevel warn CustomLog /var/log/apache2/access_moje.domena.cz combined Options Indexes FollowSymLinks MultiViews RewriteEngine On <Directory /mnt/H80/2009/Brno> Options FollowSymLinks AllowOverride All </Directory> </VirtualHost>
Nestacil by na to obycejny symbolicky odkaz?
Zde mate cely system pro vytvareni a provozovani fotogalerii.
Jinak pouzijte treba Lighttpd a vytvarejte si adresare s fotkama a jednoduchym html dokumentem.
Pokud to pojede jenom na lokalni siti tak se netreba parat s miniaturama (nahledama) fotek a rovnou zobrazovat velke fotky na sirku monitoru.
Ja pro takoveto ucely se s tim vubec neparam a mam povolen directory listing v adresarich na serveru, kliknu na nazev fotky a ona se zobrazi.
jednoduché nahrávání fotek, automatické generování náhledů, ACL (správa uživatelů a práv), kategorizování, možnost přizpůsobení (doinstalování rozšíření, třeba lighbox styl), podpora češtiny.
Zdar MaxJeste jsem si vzpomel, ze jsem tady na Abicku cetl zapisek autora shelloveho skriptu jenz spusten v adresari s fotkama je prizpusobil nastavenemu rozmeru, vytvoril miniatury, a index.html.
To by se Vam mohlo hodit tez. Vyhodou je ze po pridani fotek staci skript spustit znovu a on vytvori dodatecne zmeny v html dokumentu.
Spousta SW (rekl bych ze kazdy) pro tvorbu webovych galerii umi odesilat vytvorenou galerii pres FTP na server do zvoleneho adresare. Rozjedte si na serveru httpd, ftpd a bude Vam to fungovat i na lokalni siti