Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Domaci vyroba heatpipe neni az tak narocna. Ja jsem si s nimi kdysi hral, potreboval jsem je ke chlazeni VF vykonovych tranzistoru (ktere jsem pak provozoval na sestinasobku jejich katalogove vykonove ztraty). Pouzil jsem k tomu medene trubicky, ke kterym jsem (extra peclive) pripajel ventilky z auta pro plneni. Trochu problem je s chladicim mediem. Do "profesionalnich" heatpipe se davaji tekutiny s teplotou varu okolo 0 st C, ovsem k takovym se obycejny smrtelnik nedostane. Ja jsem svoje heatpipe naplnil ze 2/3 tekutym propan-butanem (objem plynu uvnitr byl stanoven na presnych vahach). Sice ponekud amaterske, ale jiz cca 3 roky funkcni bez znatelneho uniku plynu. Takto zkonstruovane heatpipe vsak spolehlive pracuji pouze ve vertikalni poloze. Pri vysokem vykonovem zatizeni je take slyset bublani plynu, coz ze zacatku pusobi ponekud hrozive.Toto jsem našel :) :)
Ta cena je maskr. Nastesti se po skonceni moralni zivotnosti da ten bordel uvnitr vyhodit a case pouzit na novy.
Dnes uz vsak tichy PC ztraci tak nejak smysl pac malokdo necha vykonny (treba herni) desktop dlouho bezet kvuli spotrebe el.
Zapari si vobcas hru a jde od toho. Pro staly provoz http download, fileserver, P2P je mnohem vyhodnejsi nejaky maly
noteboocek. Pokud je treba tak lze na netbook prepojit monitor (drazsi monitory maji vic vstupu takze jen prepnout) a USB klavesnici s mysi.
Myslim ze to zo spotrebou elektriny u sucasnych pc nie je tak strasne. Mam celkom vykonny stroj a spotreba v klude je maximalne 80w (v case pisania tohto prispevku 50W).
Na druhej strane max prikon co som nameral bol cez 300w
Tiskni
Sdílej: