Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Prostě o všem o linuxu o životě o práci atd.
Tiskni
Sdílej:
Domaci vyroba heatpipe neni az tak narocna. Ja jsem si s nimi kdysi hral, potreboval jsem je ke chlazeni VF vykonovych tranzistoru (ktere jsem pak provozoval na sestinasobku jejich katalogove vykonove ztraty). Pouzil jsem k tomu medene trubicky, ke kterym jsem (extra peclive) pripajel ventilky z auta pro plneni. Trochu problem je s chladicim mediem. Do "profesionalnich" heatpipe se davaji tekutiny s teplotou varu okolo 0 st C, ovsem k takovym se obycejny smrtelnik nedostane. Ja jsem svoje heatpipe naplnil ze 2/3 tekutym propan-butanem (objem plynu uvnitr byl stanoven na presnych vahach). Sice ponekud amaterske, ale jiz cca 3 roky funkcni bez znatelneho uniku plynu. Takto zkonstruovane heatpipe vsak spolehlive pracuji pouze ve vertikalni poloze. Pri vysokem vykonovem zatizeni je take slyset bublani plynu, coz ze zacatku pusobi ponekud hrozive.Toto jsem našel :) :)
Ta cena je maskr. Nastesti se po skonceni moralni zivotnosti da ten bordel uvnitr vyhodit a case pouzit na novy.
Dnes uz vsak tichy PC ztraci tak nejak smysl pac malokdo necha vykonny (treba herni) desktop dlouho bezet kvuli spotrebe el.
Zapari si vobcas hru a jde od toho. Pro staly provoz http download, fileserver, P2P je mnohem vyhodnejsi nejaky maly
noteboocek. Pokud je treba tak lze na netbook prepojit monitor (drazsi monitory maji vic vstupu takze jen prepnout) a USB klavesnici s mysi.
Myslim ze to zo spotrebou elektriny u sucasnych pc nie je tak strasne. Mam celkom vykonny stroj a spotreba v klude je maximalne 80w (v case pisania tohto prispevku 50W).
Na druhej strane max prikon co som nameral bol cez 300w