Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
To jsme pochopili už dávno, čemu fandíš...Tak já doufám, že ve fandění open source na tomhle serveru nebudu sám.
Nicméně bys mohl být trochu soudný a uznat, že se jedná v uvedeném případě o stejnou věc.K takovému závěru nemám ani dostatek informací a jen bych papouškoval tvrzení jiných, na čemž opravdu nic soudného neshledávám. Diskuze je o Microsoftu, který je známý jak monopolním postavením, tak monopolními praktikami, tak zneužíváním různých organizací pro postižené, tak absolutním vyjebáváním se zákazníky. Microsoft samozřejmě není jediná firma, která něco takového dělá, ale dělá to velice úspěšně. Vzhledem k tomu, že se srovnává s interním řešením (což v úřední sféře považuju vždy za lepší, protože hraje vedle peněz roli i nějaké profesní čest), je Red Hat v diskuzi zcela irelevantní. Navíc jakákoli firma podporující open source dobrovolně omezuje vlastní možnosti ve vydírání zákazníka, což je v dlouhodobém horizontu pro zákazníka objektivně výhodné. Podobně jako je pro zákazníka výhodné nakoupit stroje, které jsou dobře opravitelné a jsou k nim k dispozici servisní manuály a plány součástek. Člověk nemusí být genius, aby tohle pochopil.
snaží sa firme ušetriť poplatky za licencieProč by to dělali? Odmění je za to snad firma nějak? Ne, a pokud se jim někde jednou zblbne formát, potrestá je jako potížisty. Pokud dělá člověk kancelářskou krysy a není debil, tak se časem naučí používat to, co se ve firmě obvykle používá. Pokud to totiž selže, má leháro, zatímco pokud selže jakékoliv guerilla řešení, má průser.
Máš veľmi dobrý rozhľad v nadnárodných koncernoch, pretože mám pocit ako by si u nás pracoval.Tak viděl jsem, že ve firmě o pár lidech tolerovali uživatele macbooku, dokonce platili mě za to, že mu na tom zprovozním vše, co potřebuje, ale uštěpačným poznámkám se nevyhnul. Ale to je takové takřka domácí prostředí, neumím si představit, že se takhle bude řešit, když si mezi stovkou lidí každý třetí vymýšlí kraviny místo toho, aby pracoval.
S kamarátom u ktorého robím second job, sme sa práve bavili čo tak robiť školenia o slobodnom softvéri na takejto úrovni, len má dosť iných starostí s biznisom a ostalo to na mŕtvom bode, mno tá myšlienka sa mi zdá reálna pre biznis.Tak až to trochu rozjedete, můžete mě zaměstnat ;).
koupí tak např. může totéž nabídnout jiným městůmtoto je mozne snad ve statech s centralizivanou spravni strukturou (zjednodusene receno takovou, jak ji vybodoval uz Napoleon), ale ve federalnich statech jako je Nemecko je tohle naprosto nerealizovatelne.
Podrobnej článek shrnující aktuální dění vyšel nedávno na heise.de. A "mezi řádky" se tam lze dočíst, že jde jenom o deal starosty s Microsoftem, že za přestěhování centrály do Mnichova (daně pro město) bude starosta tlačit Windows zpátky do úřadů...
Je třeba jej použít aspoň 3x denně, aby byl člověk cool? Nebo stačí jen jednou?Jednou, potažmo vícekrát, jak je ctěná libost. Jednou za týden to pak vyhodnotí internetová komise a napíše ohledně toho příspěvek do náhodného vlákna na abclinuxu, protože tady to všechny hrozně zajímá.
To je vsechno ? Nebo pochybujes o vlivu agendy USA na ER, EK a neprimo na ECB ??
No myslím si, že protože MS stěhuje svoji pobočku do Mnichova tak jistě bude chtít mít svoje poblíž.Hahaha, prej stěhuje pobočku. V Mnichově je už velmi dlouho evropská centrála Microsoftu :). Byl jsem tam.
Microsoft announced last year that it was moving its German headquarters to Munich. This move is planned to take place in 2016. While Reiter was involved in the deal that precipitated the move and describes himself as a "Microsoft fan," he says the criticism of LiMux is unrelated.Tak určitě...
Tiskni
Sdílej: