Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Toto je můj první blogový zápis (první vůbec), vítám vás tedy na svém blogu.
Chtěl bych vám představit můj první programový počin - tedy první takový, který se odvážím zveřejnit. Nazval jsem ho SiDict a jedná se o off-line slovník, primárně určený pro data z GNU/FDL Anglicko-českého slovníku.
Program je napsán v C a využívá knihovny GTK+ 2 (dalším požadavkem je libglade). Funkce a chování je snad zřejmá ze screenshotu Specialitou je hledání třeba i uprostřed slova – to je hlavní odlišnost od ostatních linuxových slovníků, např. Addict. (Na druhou stranu, např. se Stardictem bych raději neporovnával.)
Stahovat můžete zde: sidict-0.1.tar.bz2, hlavní stránka projektu: messa.cz/projects/sidict
Instalace je standardní – ./configure [--prefix=...] && make && make install
(samozřejmě musíte mít nainstalovány -devel balíčky výše zmíněných knihoven a kompilátor). Dále musíte stáhnout data, např. slovnik_data_utf8.txt, stažený soubor nějak hezky pojmenujte a uložte buď do ~/.sidict/dictionaries
nebo do prefix/share/sidict/dictionaries
. Pro více informací viz domovskou stránku.
Bude mi potěšením, když vám bude SiDict dlouho a dobře sloužit Mě dost pomohl při tvorbě maturitní práce z Aj (to už je samozřejmě nějaký pátek nazpět, až teď jsem se odhodlal ho doladit a zveřejnit). Byl bych rád, pokud byste upozornili na chyby nebo na věci, které šly udělat lépe (přece jen je to můj první trochu „větší“ program). Kdyby někdo chtěl nakreslit hezčí ikonku, tak mu v tom bránit nebudu
Tiskni
Sdílej:
pkg-config --list-all | grep glade
). Máš nainstalovaný balíček libglade2-dev? Mimochodem já mám také Debian, Etch.