Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Toto je můj první blogový zápis (první vůbec), vítám vás tedy na svém blogu.
Chtěl bych vám představit můj první programový počin - tedy první takový, který se odvážím zveřejnit. Nazval jsem ho SiDict a jedná se o off-line slovník, primárně určený pro data z GNU/FDL Anglicko-českého slovníku.
Program je napsán v C a využívá knihovny GTK+ 2 (dalším požadavkem je libglade). Funkce a chování je snad zřejmá ze screenshotu Specialitou je hledání třeba i uprostřed slova – to je hlavní odlišnost od ostatních linuxových slovníků, např. Addict. (Na druhou stranu, např. se Stardictem bych raději neporovnával.)
Stahovat můžete zde: sidict-0.1.tar.bz2, hlavní stránka projektu: messa.cz/projects/sidict
Instalace je standardní – ./configure [--prefix=...] && make && make install
(samozřejmě musíte mít nainstalovány -devel balíčky výše zmíněných knihoven a kompilátor). Dále musíte stáhnout data, např. slovnik_data_utf8.txt, stažený soubor nějak hezky pojmenujte a uložte buď do ~/.sidict/dictionaries
nebo do prefix/share/sidict/dictionaries
. Pro více informací viz domovskou stránku.
Bude mi potěšením, když vám bude SiDict dlouho a dobře sloužit Mě dost pomohl při tvorbě maturitní práce z Aj (to už je samozřejmě nějaký pátek nazpět, až teď jsem se odhodlal ho doladit a zveřejnit). Byl bych rád, pokud byste upozornili na chyby nebo na věci, které šly udělat lépe (přece jen je to můj první trochu „větší“ program). Kdyby někdo chtěl nakreslit hezčí ikonku, tak mu v tom bránit nebudu
Tiskni
Sdílej:
pkg-config --list-all | grep glade
). Máš nainstalovaný balíček libglade2-dev? Mimochodem já mám také Debian, Etch.