plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Jak jsem v předchozích zápiscích poznamenal, zajímá mne problematika pokročilých uživatelů a dostupnosti užitečných nástrojů i v grafických distribucích, jakou je třeba Kubuntu.
Nedávno jsem přemýšlel, jaké nástroje takoví uživatelé používají. Kdybych já byl v kůži pokročilejšího uživatele (nebo nováčka, který se tímto uživatelem chce stát), asi bych byl rád, kdybych si mohl jednoduše pomocí svého správce balíků stáhnout všechny užitečné nástroje, benchmarky a debuggery, které by mi distribuce doporučila. Pak bych si je v menu jednoduše vybral a učil se s nimi.
Na tomto serveru se určitě najde několik lidí, kteří právě s takovými nástroji mají zkušenosti. Moje otázka tedy zní: Jaké doporučujete benchmarky, debuggery a ladící nástroje s frontendem pro KDE? Nemyslím tím benchmarky a debuggery pouze pro prostředí KDE, bylo by vhodné, kdyby tyto nástroje ladily/měřily systém jako celek.
Já osobně bych ocenil možnost integrace těchto nezávislých aplikací ve stylu správce PIM Kontact. Jsem si docela jistý, že takovýto framework zatím neexistuje, ale stejně bych rád alespoň zmapoval pole "testovacích nástrojů" pro KDE.
Na závěr bych tomuto serveru i vám všem chtěl popřát hodně štěstí, zdraví (tedy málo DoS útoků) a úspěchů v roce 2007.
Tiskni
Sdílej:
gdb
. Teda, nikdy jsem neměl potřebu shánět něco jiného. Kgdb mi nikdy pořádně nefungoval (navíc je to imo mrtvý projekt). Takže raději používám buď ddd
, nebo někomu bude vyhovovat spíše insigth
. Ale když jsem zkoušel kdevelop, vypadal poměrně dobře. Další frontendy ke gdb
jsou netbeans (musí se doinstalovat plugin pro vývoj C/C++), nebo eclipse.
Já se nicméně naučil aspoň základy gdb
, takže mě na frontendu až tak moc nezáleží