Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Tento zápisek je napsán a měl by se brát jako velmi, velmi odlehčené čtivo. Mám dobrou náladu. Obsah: klávesnice a Mieville, jako vždy.
Tak zaprvé, narážka v titulku je hlavně proto, aby si všiml David Kolibáč, protože jsem se chtěl pochlubit novou klávesnicí, kterou jsem si koupil. Schválně, jestli poznáš/poznáte, jaká to je. (I když ten Escape to docela prozrazuje.)
Ach my nerdi, sex nemůžeme mít, tak si užíváme materiálních požitků...
Ano, taky mám rád klávesnice, a dokonce možná déle, než on. Jen o tom tolik nepíšu, radši píšu jiné věci. Jo a on neměl koule na to přejít na Dvořáka, tak přešel na toho hybrida colemaka, kterému se smějí všichni, kdo zrovna nepodléhají denním trendům na geekhacku... no dobře, no dobře, dost rýpání.
Jo a Mievillovci! Jak se vám líbilo Railsea? Mně docela hodně (přečetl jsem ho na cestě sem, do země nízkého shippingu). Ale na Unlundun a jiné pecky to asi nemá. 8.5/10. Co vy?
Tiskni
Sdílej:
přeloženej a vydanej anathem od stephensonaVypadá to, že tenhle měsíc je zasvěcen požitkům. Prvně jsem si koupil server a teď vyšla nová kniha od mého nejoblíbenějšího spisovatele.. Om nom nom. Docela zábavné je, že jsem si napsal script, který mé oblíbené autory sleduje přímo na stránkách vydavatelství. Už jsem si konce sehnal i server, kde by měl běžet, ale nějak jsem zapomněl, že by to chtělo i připojení k netu, takže teď čekám na zavedení optiky :D
přečetl jsem ho na cestě sem, do země nízkého shippingu