Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Samozřejmostí je podpora češtiny díky unicode, ale já si zvolil nick bez čárek a háčků. Z toho taky plyne, že není jeden centrální server, ale naopak je jich hromada ...to by mě zajímal ten zázračný logický postup, jak z podpory unicode plyne, že je více serverů ...?
Pises lidem, kteri jsou online.teď jsi mě fakt pobavil
Tvrdis proste, ze je treba si najit unikatni nick.nic takového netvrdím: a) v češtině je značný významový rozdíl mezi "je lepší" a "je třeba" b) pokud jde o nějaké nedorozumění, tak slovem "nick" (přezdívka) míním to, co ve své kostrukci JID označuješ jako "jmeno"
U Jabberu to neni nick, je to JID, ten je ve tvaru jmeno@nazevserveru.domena. Nevim, na kolik tve chapani jeste stiha, ale toto cele je ten tvuj tzv. nick.- zvýrazněné části mluví myslím dostatečně dobře samy za sebe (v jedné větě říci, že nick není JID, a v další o JID říci, že je to nick, hm, to jaksi nejde dokupy s běžně uznávanou logikou)
ja tam jasne napsal ten tvuj tzv. nickpodívej se na titulek tohoto threadu - není to i tvůj nick? nejdřív si ujasni terminologii sám se sebou, a pak teprv říkej, kdo je mimo ...
pinky uz bohuzel ne, protoze to unikatni z principu byt nemuze.jistě, protože je to mj. jméno animované postavičky atp. - Google najde skoro 3,5 milionu stránek s tímto slovem ... když by si někdo říkal Quaxatixl, dejme tomu, Google nicmoc nenajde, takže bych to považoval za "unikátní" (z praktického hlediska, z teoretického je JID samozřejmě v rámci Internetu unikátní dík nějakým RFC, zatímco Quaxatixla žádné RFC neupravuje - tolik k principům) když pak uvidím Quaxatixl@jabber.org, mám slušnou šanci, že je to právě ten jeden Quaxatixl, když uvidím pinky@jabber.org, tak je to Pinky který? nříkám nic jiného, nežli že je lepší identifikovat se jako Quaxatixl a neřešit problémy s tím, jestli je někde můj nick volný (pravděpodobně bude všude), nežli identifikovat se jako Pinky a pracně hledat, kde se ještě můžu registrovat, aniž bych musel použít něco jako Pinky3141@...
Ja se totiz identifikuji jako PINKY@NJS.NETLAB.CZ.vážně? - a proč v hlavičce předchozího příspěvku vidím "včera 09:28 Pinky" a ne "včera 09:28 PINKY@NJS.NETLAB.CZ"?
Nechapu, jak nekdo muze byt tak tupej.no, když je někdo tupej, nedivím se, že mu činí problémy něco pochopit, tedy i pochopit, jak může ...
Tiskni
Sdílej: