Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Co všechno na internetu není. Tahle stránka The Pi-Search Page mě docela dostala. Můžete si nechat vyhledat libovolnou kombinaci čísel v prvních 200 000 000 místech čísla PÍ.
Samozřejmě jsem hned zkusil svoje číslo narození (ve formátech "yyyymmmddd" i "ddmmyyyy"), což mělo úspěch. Dále rodné číslo, které tam není, protože mi to "kazí" poslední dvě čísla. Telefoní číslo s předvolbou, které tam opět není (tentokrát to zkazilo poslední číslo), bez předvolby ano a rovněž moje icq číslo neuspělo. Zkusil jsem i číslo účtu (ano), svoji IP adresu (nic), IP adresu brány (ano), adresu DNS serveru (ne).
Bohužel, po zadání Pí do google se vám mezi informace o Ludolfově čísle začnou motat stránky o pí-vodě a protože se ošklivé věci nelinkují, uvedu pouze stanovisko Státního zdravotního ústavu. Přesto všechno je tohoto dost na české wikipedii, něco z historie na scienceworldu, důvody, proč je e lepší jak pí na kryl blogu - nejvíce mě dostal důvod 1 Éčko si nemůžete splést s potravinářským výrobkem. No a pí přece nemůže chybět v bibli. Tyto postupy mě vždycky fascinují, znám výsledek a pak náhodně sčítám, odečítám a násobím čísla a hle, dostanu výsledek a už vím, že tvůrci měli nějaké vyšší vědění, které mi už nemáme
Tiskni
Sdílej: