Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Ne v neděli, jak jsem si plánoval, ale až dnes jsem se dostal k práci na pingu
. Kód jsem rozšířil, upravil, vylepšil a opravil chyby, takže jsem se dostal do stavu, v němž jsem měl být už minulý týden . Formátovací řetězec nyní zvládá i backslashed znaky (děkuji Yetimu za nakopnutí).
Malé osvěžení z minule, formátovací řetězec se zadává parametrem -o
a tady je tabulka podporovaných formátů:
%h .......... hostname %t .......... transmitted %r .......... received %d .......... duplicated %c .......... corrupted %e .......... errors %l .......... packet loss %L .......... packet loss (včetně znaku %) %i .......... time (v ms) -------------------------------------------- %n .......... rtt - min %a .......... rtt - avg %m .......... rtt - max %v .......... rtt - dev %p .......... pipe %g .......... ipg %w .......... ewma
Podporované escape znaky jsou '\a' '\b' '\e' '\f' '\n' '\r' '\t' '\v'
. Dále jsem úplně přepsal výstupní funkci, která teď pouze vytvoří formátovací řetězec a ten potom odešle k vytisknutí. Takže v kódu nejsou duplicity (vlastně ještě tam jedna je).
Dále bych se chtěl zaměřit na "méně ukecaný mód" pingu, jak si to přál Zdeněk Štěpánek.
Problém ping
versus fping
. Minule se tu rozhořel flame na toto téma. V první řadě chci dokončit vylepšení pingu, ale pokud budu mít čas a chuť, můžu dopsat stejnou funkčnost i do fpingu, kód bude víceméně stejný. Ping je prostě standard, takže, doufám, že toto pomůže mnoha lidem.
Tentokrát dávám na web i binárku a prosím o její otestování. Je kompilovaná jako Slackware balíčky, s CFLAGS="-O2 -march=i486 -mcpu=i686"
.
iputils-ss020927.tar.gz(119K) - zdrojové kódy iputils
iputils-o.patch.gz (2,6K) můj patch
ping (130,4K)
Tiskni
Sdílej:
Floating point exceptiona pokud smí, dumpne to core. Asi nějaká dělení nulou nebo tak něco. Co je horší, dělá to i bez -o, nepatchovaná verze to nedělá. Jinak jsem patch musel upravit, aby šel aplikovat na iputils z FC4 spolu s ostatními patchi (nic velkého, jen nějaká přetypování na long). Je zde jako patch 99: http://trific.ath.cx/Ftp/tmp/iputils-20020927-22.src.rpm
[-o format]
) a manuálovou stránku namísto zveřejňování seznamu formátů tady. Je to otrava, ale na akceptování patche by to mělo mít positivní vliv...