Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Dělat něco v noci, a ještě k tomu ve spěchu, se nevyplácí! Mě se povedlo zrušit nastavení suid a sgid bitů v celém systému, protože jsem omylem směnil změnil vlastníka adresáře /usr
na uživatele. Samozřejmě, že příkaz chown -R root:root /usr
ruší suid a sgid příznaky z důvodu bezpečnosti.
Pak jsem se moc divil, proč mi X server píše, že nemůže přesunout Xorg.0.log
na Xorg.0.log.old
. Google toho moc rozumného nenašel, ale na stránkách Redhatu byla zmínka o právech, což mě nakoplo správným směrem!
Nevím jak vy, ale já si suid a sgid programy z hlavy nepamatuji . Po chvilce, kterou jsem strávil nadáváním sám sobě do magorů, jsem prohledal druhou distribuci (raději všechny adresáře, chtěl jsem mít jistotu):
for dir in /bin /sbin /opt /usr find $dir -perm +4000 -printf "%h/%f %m\n" \ -o -perm +2000 -printf "%h/%f %m\n" donePotom už by bylo snadné napsat skriptík, který mi zkontroluje, zda daný soubor existuje a nastaví mu práva. V opačném případě ho vytiskne na stdout (kvůli rozdílům mezi distribucemi). Ale, abych se příště lépe rozmyslel, než někam napíšu
chown
(ergo kladívko, cokoliv pod rootem), nastavil jsem všechna práva ručně.
Prostě práce kvapná, málo platná a pokud je to ve dvě ráno, je to smrtelná kombinace
UPDATE: opravil jsem příkaz find, původní verze tiskla pouze sgid programy
Tiskni
Sdílej:
-perm +6000
'? :-)
xtrem
suid nemá.
ls -l /usr/bin/xterm /mnt/abc/usr/bin/X11/xterm -rwxr-xr-x ... 03:48 /mnt/abc/usr/bin/X11/xterm ## slackware -rwxr-xr-x ... /usr/bin/xterm ## gentoo