Vojtěch Polášek představil Vojtux, tj. linuxovou distribuci pro zrakově postižené uživatele. Vychází ze spinu Fedory 43 s desktopovým prostředím MATE. Konečným cílem je, aby žádný Vojtux nebyl potřeba a požadovaná vylepšení se dostala do upstreamu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) druhá RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 160 (pdf).
Izrael od února zakáže dětem používat v prostorách základních škol mobilní telefony. Podle agentury AFP to uvedlo izraelské ministerstvo školství, které zdůraznilo negativní dopady, které na žactvo používání telefonů má. Izrael se tímto krokem přidává k rostoucímu počtu zemí, které dětem ve vzdělávacích zařízeních přístup k telefonům omezují.
Internetová společnost Google ze skupiny Alphabet pravděpodobně dostane příští rok pokutu od Evropské komise za nedostatečné dodržování pravidel proti upřednostňování vlastních služeb a produktů ve výsledcích vyhledávání. V březnu EK obvinila Google, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje na úkor konkurence vlastní služby, například Google Shopping, Google Hotels a Google Flights. Případ staví Google proti specializovaným
… více »Byl oznámen program a spuštěna registrace na konferenci Prague PostgreSQL Developer Day 2026. Konference se koná 27. a 28. ledna a bude mít tři tracky s 18 přednáškami a jeden den workshopů.
Na webu československého síťařského setkání CSNOG 2026 je vyvěšený program, registrace a další informace k akci. CSNOG 2026 se uskuteční 21. a 22. ledna příštího roku a bude se i tentokrát konat ve Zlíně. Přednášky, kterých bude více než 30, budou opět rozdělené do tří bloků - správa sítí, legislativa a regulace a akademické projekty. Počet míst je omezený, proto kdo má zájem, měl by se registrovat co nejdříve.
Máirín Duffy a Brian Smith v článku pro Fedora Magazine ukazují použití LLM pro diagnostiku systému (Fedora Linuxu) přes Model Context Protocol od firmy Anthropic. I ukázkové výstupy v samotném článku obsahují AI vygenerované nesmysly, např. doporučení přeinstalovat balíček pomocí správce balíčků APT z Debianu místo DNF nativního na Fedoře.
Projekt D7VK dospěl do verze 1.0. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Byla vydána nová verze 2025.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
a co treba otevrit v OO.o Calcu (MS Excelu) a seradit podle prislusneho sloupce ?
I když ono je to spíš 12187.-12329. místo, že jo...
tempfile (předpokládám, že je to program na vytvoření unikátního jména tmp souboru).
mktemp, není co řešit a nahradím to. Já sice předpokládal, že programy v /bin budou všude, ale asi jsem se spletl
. Jinak u mě jsou součástí balíčku debianutils.
mktemp mám. Programy v /bin taky mám
Jinak zkoušel jsem to (po nahrazení $TMP něčím statickým) a je to docela ok skriptík. Některé výsledky jsou zajímavé.
PS: když něco mám dělat na cizím kompu, tak raději předpokládám, že tam nemá vůbec nic a že stroj samotný nefunguje. Člověk je pak mile překvapen, když zjistí, že ty livecd bral zbytečně.
zgrep dialogem, aby to bylo uživatelsky přítulné
. Zkusím časem dopsat podporu i pro další databáze (včetně automatického stažení a konverze).
...a pak že je statistika nuda
Takové zajímavé údaje..
Neřeknu kdybys zpracovával podobné soubory ze všech států
recode).
$ time ./getDB real 0m0.994s user 0m0.572s sys 0m0.060sJe možné, že něco podobného půjde napsat s pomocí OpenOffice, ale to já neumím a nemám důvod se to učit
. Krásné na tom je, že to pracuje bez lidského zásahu a o to v unixech přece jde, nebo ne? Aneb proč budu 20 vteřin klikat (zvlášť v molochu jako OO), když to může udělat počítač sám a rychleji?
... napsal jsem to během pár minut ...A pro klid duše si ho můžu klidně pustit několikrát, abych to srovnal
.
Mimochodem máš srandovní styl... nějadřív Michal Vyskocil a pak v dialozích je to zase s háčkama, jednou vykáš, potom tykáš
.
Tiskni
Sdílej: