Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Minule jsem si tu postěžoval nad neexistencí jednoduchého verzovacího systému.
Václav Jůza se nabídl, že pošle svůj projekt každému zájemci, nicméně se kajícně přiznávám, že jsem zapomněl mu ten e-mail poslat. Ale, když jsem dneska chtěl napsat blogpost (na úplně jiné téma), všimnul jsem si nového přízpěvku.
Takže už je to možné stáhnout na http://sourceforge.net/projects/fsfipi/. FSFIPI je můj framework pro kaskádní řazení modulů měnících chování souborového systému, a jedním z obsažených modulů je VAVES, verzovací souborový systém (který byl hlavním předmětem té diplomky). Spouští se to skriptem run-vaves.sh (parametry mountpoint a adresář se skutečným uložištěm dat buď jako argumenty, nebo změnou dafault ve skriptu).
Staré verze souborů jsou ukládány do podadresářů, a tvar jejich označení je konfigurovatelný (dalo by se i nakonfigurovat označení ala OpenVMS, ale default je bez znaků používaných v shellu). Automaticky mazat nejstarší verze to umí.
Ještě to samozřejmě není dokonalé a je na tom co vylepšovat, ale troufám si říct, že třeba níže zmiňované copyfs to už převyšuje. Titulní stránku projektu tam ještě nemám, zatím jen soubory ke stažení.
Čímž autorovi děkuji a tímto postem se snažím o to, aby jeho kód vyzkoušelo víc lidí, takže neflákejte se a stahujte a testujte .
Tiskni
Sdílej: