Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Chtěl bych se tu podělit o pár zkušeností s ovladačem R300 :)
Protože jsem včera přeinstaloval X-ka na verzi 6.9, abych zkusil jestli jsou rychlejší, tak jsem zároveň přišel o funkčnost binárních ovladačů od ATI. No a protože vím, že v nových X-kách je ovladač R300, který je opensource a zároveň by měl podporovat akceleraci Opengl, tak jsem si ho zkusil.
Ještě pár drobností, po přechodu na nová X-ka se mi malinko zrychlila práce s okny, ale ne moc výrazně. Používám ovladač radeon, mam kartu Radeon 9600 PRO. Tak jen pár postřehů ke 2D režimu.
Obraz ve 2D je stejný jako s originálním ovladačem, ale horší je nastavování, zatímco původní ovladač mi všechny režimy monitoru rozpoznal sám, tento ne v konfiguráku jsem měl DPMS true, to mi hlásilo, že to našlo režimy které můj monitor podporuje, ale v X-kách jsem je nemohl přepínat, takže jsem měl jen nativní rozlišení, normálně to nevadí, ale pokud hraju nějakou hru, tak se mi ukazuje v okýnku ač je ve full-screenu a zbytek kolem je zaseklá plocha. Dobrá, napadlo mě vypnout DPMS, no tak ovladač našel režimy správně, ale další problém najednou mi vždy přepínal kartu do D-SUB, ač mam monitor v DVI, to předtím nedělal, takže jsem si mohl vybrat, super :) Dále jsem zkoušel Composite, který by měl fungovat, a samozřejmě fungoval, jenže rychlost byla jako bych měl 486tku, ikdyž jsem okno s Mozillou neměl nastavené jako transparentní a ani na něm nebyly stíny (stačilo že někde běžel xcompmgr, tak po změně velikosti systém tuhne do 2 vteřin. Další perlička, s původním ovladačem jsem měl při zapnuté televizi zátěž cpu na hezkých 10% s deinterlacem, najednou je to 85% (mam Athlon 64 3400+), ale malou výhodu to má, obraz televize je v okně znatelně ostřejší. Dále mi podstatně klesnul výkon v evas_software_x11_test, na polovinu, z 384 na 182, klesl výkon například při použití modulu dropshadow.
Tak a teď k onomu slavnému R300 alias opengl s opensource ovladačem :)
Postřehy jsou celkem rozporuplné, instalace poslední verze nebyla moc složitá. Zkoušel jsem glxgears, dále Quake 3 a 4, UT 2004, Warcraft3 a PSXe, potom ještě evas_gl_x11_test. Glxgears mají v normálním okně cca 1100 FPS, při nich k zaseknutí počítače nedocházelo. Quake 3 byl překvapivě hratelný v rozlišení 1024 s normálními detaily, jakmile jsem nastavil detaily vyšší došlo k zaseknutí systému, hra byla plynulá, odhadnul bych to tak na 40-50FPS víc určitě ne (zdaleka ne tak plynulá jako s binárními ovladači). Něco jako vypadlé textury jsem neviděl takže obraz byl ok. Tak a tady moje úspěchy končí, UT 2004 nastartoval, ale zaseknul počítač, to samé Quake4, Warcraft 3 (přes wine) spadnul při startu, PSXe spadnul při startu (samozřejmě v režimu opengl) stejně jako evas_gl_x11_test, který také spadnul při startu :) Pokud jsem měl zapnuté glx, exa a composite tak se okamžitě po startu Xek systém zaseknul, ani se nedostal k přihlašovací obrazovce. Takže nabootovat odjinud a šup přepsat xorg.conf.
Tak to jsou moje zkušenosti s opensource ovladači pro ATI karty, podle toho co jsem se díval nějaký vývoj ještě probíhá, hlavně teď po začlenění do Xek, ale není moc lidí co by na tom pracoval, na domovské stránce jsou zdrojáky s poslední úpravou někdy před 8mi měsíci. No co říct závěrem? Asi jen že už se nedočkavě těším na binární ovladače od ATI pro Xorg 6.9 a 7.0 :)) Tak asi taková je zatím moje zkušenost s Xorg 6.9, předpokládám že 7.0 nebude o moc jiné, škoda že jsem nikde ještě nenašel program využívající architekturu exa, zajímalo by mě jaký je tam rozdíl v rychlosti.
Tiskni
Sdílej:
To zatížení CPU je způsobený tím, že ten ovladač nenechá změnu videa (zvětšení) počítat grafiku ale procesor. Dělá to třeba i VESA.