Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Nepochopitelný by mi připadal opak - tedy že by ten programátor dál pracoval pro konkurenci (to by bylo od něj neetické).Jenže ona to není konkurence. Transgaming by bez existence Wine měla houby. Za neetický se naopak dá považovat přístup "vezmeme z Wine, ale zpátky nic nedáme".
Open source svět se bude muset přizpůsobit komerčnímu světu, naopak to zcela jistě nepůjde.Mohl bys být trošku konkrétnější? Vůbec nevím, co si pod tím mám představit.
Jenže ona to není konkurence. Transgaming by bez existence Wine měla houby. Za neetický se naopak dá považovat přístup "vezmeme z Wine, ale zpátky nic nedáme".No a co? Předchozí licence WINE nic takového nepožadovala. Po změně licence na LGPL už Transgaming WINE "vykrádat" nemůže. Transgaming se chová přesně v souladu s licencí, tu neetičnost nějak nevidím.
Mohl bys být trošku konkrétnější? Vůbec nevím, co si pod tím mám představit.Taky bych nevěděl. Ale myslel jsem tím zhruba to, se musí nějak změnit způsob financování open source projektů. Dosavadní systém je z větší části založený na dobrovolných příspěvcích a to nemůže dlouhodobě dobře fungovat zejména proto, že jako hlavní přednost linuxu je stále vyzdvihován fakt, že se dá získat zcela zdarma (ubuntu vám dokonce pošle CD). Takže linux získává uživatele, kteří za software platit nechtějí nebo je vede k tomu, že za software se platit nemusí nebo snad dokonce nemá. Ten programátor by určitě nešel jinam, pokud by mu někdo nabídl srovnatelné podmínky jako Transgaming. Ale asi se tak nestalo nebo nemohlo stát a to je chyba.
Transgaming se chová přesně v souladu s licencí, tu neetičnost nějak nevidím.Pokud pro vás platí legální => etické, tak opravdu nemá cenu se s vámi na toto téma bavit.
Tiskni
Sdílej: