Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Pokud používáte wine i k hraní her, tak jste se určitě setkali s tím že se vám zvuk ve hře seká, nebo myš není tam kde by měla být a poletuje tam kde se jí zrovna chce, to samozřejmě znepříjemňuje hraní a to dost podstatně.
Tento problém je známý už docela dlouho, týká se způsobu jakým Linux a Windows přidělují prioritu přehrávání zvuku a zaznamenávání pozice kurzoru myši. Jako jednoduché a částečné řešení jsem dodnes používal fígl kdy jsem nastavil prioritu dané aplikace na co nejnižší úroveň příkazem nice. Například pro normální hry jsem používal "nice -n 12 wine soubor.exe", to částečně řešilo daný problém, samozřejmě jen při určitých podmínkách, jako například použití OSS, místo Alsy.
Dnes jsem ale na wine-devel mailing listu zaznamenal aktivitu ohledně patche, který přidává možnost nastavovat prioritu vyšší než je normální i pro normální uživatele (donedávna existoval podobný patch, který se proti stávající verzi wine nedal zkompilovat, umožňoval to samé ale jen pro uživatele root).
Jak tedy na to? Jednoduše, musíte mít jádro 2.6.13 a novější, musíte používat pro ověřování systém PAM a budete si muset zkompilovat wine s tímto patchem.
1. Stahneme patch
2. Ověříme že máme v souboru /etc/pam.d/login povolený řádek
session required /lib/security/pam_limits.sonebo
session required pam_limits.so
3. V souboru /etc/security/limits.conf přidáme řádek který bude vypadat takto:
uživatel - rtprio 1uživatel je ten kterému povolíme používat i vyšší prioritu.
4. Aplikujeme patch na wine a znovu ho celé zkompilujeme (tento řádek předpokládá že jste to už aspoň jednou dělali, nechci tu popisovat celý postup, doporučuji používat skript winecvs).
5. Odhlásime se a znovu přihlásíme
Jaké změny tento patch přinesl pro mě? No, dá se říct že vyřešil všechny problémy se sekáním zvuku ve hrách a hodně problémů s myší, bohužel neodstranil problém s padáním her jako NFS MW. Konkrétní hry které jsem zkoušel: Prey (obrovský rozdíl), NFS 3 a 4 (hra je totálně plynulá, což se bez použití nice -n 15 říct ani omylem nedalo), HL2 EO (podstatné zlepšení ve zvuku), NFS MW (podstatné zlepšení plynulosti zvuku tam kde to tedy nepadá, což je vlastně jen jedno kolo).
Tak to je dnes asi vše, příště přinesu nějaké informace o nově probíhajícím přepsání podstatné části Direct3D, což v některých hrách už nyní přináší nárust rychlosti až o 200%, ale zatím také dost velkou nestabilitou, patche by měly být brzy přidány do CVS, takže ve verzi 0.9.27 očekávejte dost problémů.
Tiskni
Sdílej: