V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Po včerejším oznámení na mozilla-dev jsem chtěl zkusit jak rychlý poslední firefox opravdu je.
Dnes jsem ve škole na počítačích měl chvilku času a protože si sebou nosím Flight 5 Ubuntu 6.06 LiveCD (které používám raději, než to co tady na FELu máme normálně), tak jsem z něj nastartoval, kouknul jsem na stránky, stahnul jsem dnešní firefox installer a spustil jsem, ještě jsem pomocí apt-get musel doinstalovat dvě knihovny gcc-3.3-base (3.3.6-10) a libstdc++5 (3.3.6-10), no a instalátor se spustil, bylo to na můj vkus zatraceně rychlé, najednou se mi otevřelo něco s názvem okna Bon Echo a mohl jsem si začít spokojeně pískat :)
Teď trochu k věci, nevím co poslední firefox používá nebo ne, ale na zdejší sestavě (Pentium 4 1,6GHz s 512MB RAM) jede asi 8x rychleji, než ten předchozí, je to uplně o něčem jiném, rychlost vykreslování se opravdu drasticky zlepšila, nyní mohu scrollovat seberychleji, ale na žádné stránce jsem zatím nezpozoroval cukání, přitom mam v tom samém os Firefoxe 1.5.0.1 a u něj se mi seká scrolování skoro na každé stránce, celé je to prostě ohromně svižné, například resize je cca 2-3x rychlejší (není to tak dokonalé, ale je to zatracené zrychlení).
Zase si u mě dnes prostě Linux šplhnul, nečekal jsem že to bude tak snadné, ani tak rychlé :)
Nazávěr jen poděkuji vývojářům, kteří odvedli opravdu skvělý kus práce! Díky hoši! :)
Tiskni
Sdílej: