Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Po včerejším oznámení na mozilla-dev jsem chtěl zkusit jak rychlý poslední firefox opravdu je.
Dnes jsem ve škole na počítačích měl chvilku času a protože si sebou nosím Flight 5 Ubuntu 6.06 LiveCD (které používám raději, než to co tady na FELu máme normálně), tak jsem z něj nastartoval, kouknul jsem na stránky, stahnul jsem dnešní firefox installer a spustil jsem, ještě jsem pomocí apt-get musel doinstalovat dvě knihovny gcc-3.3-base (3.3.6-10) a libstdc++5 (3.3.6-10), no a instalátor se spustil, bylo to na můj vkus zatraceně rychlé, najednou se mi otevřelo něco s názvem okna Bon Echo a mohl jsem si začít spokojeně pískat :)
Teď trochu k věci, nevím co poslední firefox používá nebo ne, ale na zdejší sestavě (Pentium 4 1,6GHz s 512MB RAM) jede asi 8x rychleji, než ten předchozí, je to uplně o něčem jiném, rychlost vykreslování se opravdu drasticky zlepšila, nyní mohu scrollovat seberychleji, ale na žádné stránce jsem zatím nezpozoroval cukání, přitom mam v tom samém os Firefoxe 1.5.0.1 a u něj se mi seká scrolování skoro na každé stránce, celé je to prostě ohromně svižné, například resize je cca 2-3x rychlejší (není to tak dokonalé, ale je to zatracené zrychlení).
Zase si u mě dnes prostě Linux šplhnul, nečekal jsem že to bude tak snadné, ani tak rychlé :)
Nazávěr jen poděkuji vývojářům, kteří odvedli opravdu skvělý kus práce! Díky hoši! :)
Tiskni
Sdílej: