Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Už dlouho a moc rád bych některé projekty a potažmo jejich tahouny (vývojáře), díky kterým používám software jenž vytvořili, nějak podpořil, nejrpve jsem si myslel, že bych mohl pomoci s programováním, to jsem ale po relativně krátké době zavrhnul, protože jsem zjistil, že mi to moc nejde. Stále jsem se snažil pomáhat například hlášením chyb, nebo hledáním regresí (přidaných chyb), nyní bych v tom však rád trochu pokročil a zkusil ještě jinou formu pomoc a to finanční.
Používám spoustu svobodného softwaru, velkou spoustu bych rád podpořil, ale nejsem tak bohatý abych mohl vše dělat najednou, nyní bych chtěl podpořit ten projekt, který mi nejvíce pomohl přejít na Linux, v mém případě to je projekt wine, chápu že pro některé z vás tento projekt může být dost kontroverzní, ale pro mě je to velmi důležitá část mého softwarového vybavení.
Uvedu zde i pár dalších projektů, které bych moc rád v budoucnu podpořil: E17, Xine a Debian.
Konkrétně podpořím vývojáře Henryho Verbeeta a Stefana Dösingera a to částkou 35 EUR pro každého, jsem jim velmi vděčný za pokrok, který udělali v implementaci Direct 3D 9c ve wine. Věřím, že podobnou částku by si zasloužili i jiní, jako například Alexandre Julliard, nebo Vitaliy Margolen. Nenapadnul mě jednodušší postup, než jim zaslat mail s žádostí o číslo účtu kam mam danou částku zaslat, kopii jsem zaslal na mailing list wine-devel zavináč winehq.org
Tiskni
Sdílej:
Prihod cca 300Kc a muzes si koupit M$ Vista Home Basic OEMTo by bylo stokrát lepší i hodit ty peníze do kanálu :-P![]()
![]()
idealne kdyby existoval aktualni a overeny seznam projektuK cemu seznam? Prispet chci prirozene projektu, ktery jsem vyzkousel a ktery mi prinesl nejakou hodnotu, prip. jsem na nem vystavel nejake komercni reseni -- a to si pak moznosti zjistim sam. Prispivat projektum jen proto, ze jsou open-source a ze maji PayPal, to mi prijde jako nesmysl.
za co asi vyhandluju ty dva serverovy scsi disky s hot-swap rameckama? zeby dva pytle psenice? no hodili by se ...