Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Vím, že Beryl je dnes graficky nejpokročilejší WM, ale bohužel mu k dokonalosti ještě dost věcí chybí, proto používám druhý nejhezčí WM a to je pro mě E17, jeho vývoj zaznamenal kolem vánoc velký pokrok, ale stále v něm chybí spousta věcí pro normální práci, nicméně pokud jste zruční tak si dokážete chybějící věci dodělat, nebo nahradit.
V Berylu mě stále překvapuje jeden fakt a to je že nejpoužívanější věci stále ještě nedokázali kvalitně nahradit, správa ikon v Gnome se mi zdá dost praštěná (nautilus) a lišty (panely, nebo jak jim chcete říkat) jsou taky dost zastaralé, ani jedno z toho Beryl bohužel zásadně neinovuje (mimo velmi vychytané věci jakou je náhled oken okopírovaný z WinV).
WM E17 měl už pár let možnost používat transparentní prvky (pravou průhlednost) na ploše, bohužel to bylo omezeno jednou nepříjemnou věcí, průhlednosti bylo možné používat pouze pokud byly prvky umístěny pod vším (pod všemi okny), nejedná se o tak velké omezení, ale pokud se dá odstranit, tak je to jen dobře.
Ani jsem si nevšiml kdy, ale do CVS byly zařazeny úpravy, které dovolují využívat rozšíření composite pro průhlednosti prvků, které jsou i nad okny, jednoduše tedy je možné mít panel, který bude vždy nad okny a bude mít pravou průhlednost.
Co je třeba? Potřebujeme mít aktuální CVS verzi E17 (mam verzi starou cca 14 dní a tam to chodí velmi dobře), dále funkční rozšíření composite, používám nvidia grafiku s posledními stabilními ovladači, Xorg ve verzi 7.1 a xcompmgr, který mi plně vyhovuje svými funkcemi i stabilitou.
Jak to zapnout? To je také snadné, stačí použít příkaz "enlightenment_remote -use-composite-set 1" a poté restartovat E17.
Jak to využívat? Bohužel toto jednoduché není, je potřeba mít Theme, který má průhlednou lištu, pokud se nepletu, tak jediný takový je Milky's, nicméně pokud jste trošku šikovní, tak si dokážete daný Theme jednoduše upravit pomocí Gimpu, takto jsem upravil Japan 2007.
No a nakonec jak to vypadá? :)
K dispozici jsem dal i další obrázky a videa.
PS: Průhlednou konsoli jsem vytvořil pomocí tohoto návodu, gnome terminál to podporuje až ve verzi 2.16 a tu ještě nemam.
Tiskni
Sdílej: