Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Vím, že Beryl je dnes graficky nejpokročilejší WM, ale bohužel mu k dokonalosti ještě dost věcí chybí, proto používám druhý nejhezčí WM a to je pro mě E17, jeho vývoj zaznamenal kolem vánoc velký pokrok, ale stále v něm chybí spousta věcí pro normální práci, nicméně pokud jste zruční tak si dokážete chybějící věci dodělat, nebo nahradit.
V Berylu mě stále překvapuje jeden fakt a to je že nejpoužívanější věci stále ještě nedokázali kvalitně nahradit, správa ikon v Gnome se mi zdá dost praštěná (nautilus) a lišty (panely, nebo jak jim chcete říkat) jsou taky dost zastaralé, ani jedno z toho Beryl bohužel zásadně neinovuje (mimo velmi vychytané věci jakou je náhled oken okopírovaný z WinV).
WM E17 měl už pár let možnost používat transparentní prvky (pravou průhlednost) na ploše, bohužel to bylo omezeno jednou nepříjemnou věcí, průhlednosti bylo možné používat pouze pokud byly prvky umístěny pod vším (pod všemi okny), nejedná se o tak velké omezení, ale pokud se dá odstranit, tak je to jen dobře.
Ani jsem si nevšiml kdy, ale do CVS byly zařazeny úpravy, které dovolují využívat rozšíření composite pro průhlednosti prvků, které jsou i nad okny, jednoduše tedy je možné mít panel, který bude vždy nad okny a bude mít pravou průhlednost.
Co je třeba? Potřebujeme mít aktuální CVS verzi E17 (mam verzi starou cca 14 dní a tam to chodí velmi dobře), dále funkční rozšíření composite, používám nvidia grafiku s posledními stabilními ovladači, Xorg ve verzi 7.1 a xcompmgr, který mi plně vyhovuje svými funkcemi i stabilitou.
Jak to zapnout? To je také snadné, stačí použít příkaz "enlightenment_remote -use-composite-set 1" a poté restartovat E17.
Jak to využívat? Bohužel toto jednoduché není, je potřeba mít Theme, který má průhlednou lištu, pokud se nepletu, tak jediný takový je Milky's, nicméně pokud jste trošku šikovní, tak si dokážete daný Theme jednoduše upravit pomocí Gimpu, takto jsem upravil Japan 2007.
No a nakonec jak to vypadá? :)
K dispozici jsem dal i další obrázky a videa.
PS: Průhlednou konsoli jsem vytvořil pomocí tohoto návodu, gnome terminál to podporuje až ve verzi 2.16 a tu ještě nemam.
Tiskni
Sdílej: