plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Dnes začal platit nový zákon o audiovizuálních službách na internetu, to asi většina z Vás ví.
Jeho obecně známá část je ve stručnosti: Provozovatel webu poskytujícího programovou nabídku různých pořadů (videa) se musí registrovat, registrace je tuším bezplatná. Tyká se to samozřejmě jen webů patřících pod českou jurisdikci. Dále pak probíhá jakási kontrola obsahu, která je ale dost směšná, protože v ní zdaleka neplatí to co v klasické televizi, tím bych se teď ani dále moc nezabýval, to jak to bude fungovat ukáže až praxe.
Zajímavější je ale jiná část zákona, z ní se opět ve stručnosti dozvíme, že provozovatelé internetové TV (nejsem si jist jestli se to týká i rozhlasu, myslím že ne), musí zažádat o licenci na vysílání a splnit běžné požadavky pro přidělení klasické satelitní či terestriální licence včetně složení licenčního poplatku (v řádu desítek tisíc) za každou nabízenou stanici.
Tato druhá část je dle mého názoru podstatně zajímavější a třeba pro Telefoniku O2 a její IPTV to bude docela pálka, stejně jako pro další televize, které již na internetu vysílají (nejedná se o převzaté vysílání).
Docela se divím že si toho vlastně nikdo nevšiml a nikdo toto nezpochybnil, například na slovensku se provádí jen registrace bez jakýchkoliv poplatků a to už delší dobu i s výhledem do budoucna...
Tiskni
Sdílej: