Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Ubuntu instalacka uz ma pomaly 5GB ano viem za tych 20 rokov co pouzivam linux sa vela zmenilo mame rychlejsi internet, nie je problem si kupit lacno vecsi USB kluc ale 5GB sa mi zda aj tak vela na instalacny image preco to pisem no preto ze Fedora sa stale drzi na 2GB na ISO subor co sa mi paci trochu mna strasi instalator fedory, konkretne rozdelovanie disku viem ze to clovek nerobi stale to ta caka len raz za cas pri instalacii ale aj tak a suhlasim Ubuntu ide divnym smerom nevadi mi snap ako taky ale viem kam to povedie prec od APT a jednym z dovodov preco ludia pouzivaju ubuntu je aj to ze je to v podstate testing debian a ak spravne chapem v buducnosti snapy nahradia deb ci ako to bude? inac super distro s KDE je PCLinuxOS ale to je ina cast knihy.
Problém je v tom, že si stále upgradoval miesto čistej inštalácie. Takýto postup je len veľmi málo otestovaný, obzvlášť na desktope. Problém si teda riešil správne - čistou inštaláciou, ale nemusel si radikálne Fedoru, stačilo Ubuntu.No, anebo si může nainstalovat Arch, kde upgradování funguje a nemusíš řešit reinstalaci nebo otravný major upgrade proces pokaždé, když aktuální verzi Ubuntu vyprší podpora a/nebo potřebuješ novější balíčky. Krom toho má Arch více balíčku a v aktuálních verzích. Arch jsem nainstaloval v roce 2009 a od té doby jsem na svých desktop/laptop PC nemusel provést instalaci Linuxu.
s endeavours os mám zkušenosti ze na hodně starších PC ani neboouje nebo děti zasekává a i repa se serouI když je endeavours založen na Archu, tak to není Arch. Taky jsem zažil na Manjaru drobné problémy co nebyly na Archu. Jinak Manjaro, až na drobné problémy, taky mnoho let bez potřeby přeinstalovávat OS.
No, anebo si může nainstalovat Arch, kde upgradování funguje a nemusíš řešit reinstalaci nebo otravný major upgrade proces pokaždé, když aktuální verzi Ubuntu vyprší podpora a/nebo potřebuješ novější balíčky.Já mám teda na desktopu taky rolling (Debian unstable), ale nebaví mě řešit ty problémy jak se mi to mění pod rukama (ale zase chci nový software, takže smůla). Z poslední doby například:
Problém je v tom, že si stále upgradoval miesto čistej inštalácie. Takýto postup je len veľmi málo otestovaný, obzvlášť na desktope.Já nevím, neměl by být po upgrade stav systému stejný jako po „čisté instalaci nové verze“, a stačí na to jenom probrat nainstalované balíčky a promazat ty ze staré verze? Nebo co tam může být starého? Defaultní konfigurace se přepíše novou verzí a na změněnou se to ptá. Problém může být v konfiguraci v HOME uživatele, když nějaký program nepřežije upgrade a rozbije si „profil“, ale to je nezávislé na systému (HOME může zachovat i při reinstalaci).
Tady se ale bavime o deb/rpm kde existuje tzv kniznicni peklo zavislosti. Obzvlast u major upgrade distra jsou ty knihovny povyseny, pridany, odebrany atd.No ale výsledkem je nějaká sada nainstalovaných balíčků pouze z aktuální distribuce a pouze jejich souborů (ano, je to složitější, když jsem dělal třeba ten audit popsaný v odkazovaném zápisku, tak i v /usr byly nějaké vygenerované věci, co package manager netrackoval). A ty soubory jsou stejné jako když tu aktuální distribuci nainstaluješ „načisto“. Nebo ještě jinak: Alice Ubuntu upgraduje, Bob ho nainstaluje načisto, a pak si porovnají všechny soubory v /. Jak se budou lišit a a který z těch rozdílů přinese ty problémy?
Alice proste zjisti ze upgrade se nepoved, odzalohuje home a provede cisty indtall.Cool, a kdyby diffla / předtím a potom, tak se dozví co?
odzalohuje homeTím myslíš jenom uživatelské soubory, ne „tečkové“ s konfigurací? (ty si ale nějaké musí vybrat stejně, protože tam jsou často data - třeba bookmarky Firefoxu, maily Thunderbirdu, datové zprávy Datovky… (to mě napadlo protože se to zrovna řeší v sousední diskuzi))
a zacne skryte adresare ze zalohy postupne pridavat do instalace a pinpointnout apku co se rozjebe se starym configemAha, takže celou dobu mluvíš o rozjebání uživatelské konfigurace programů/DE a ne systému? Tak to je pak ale zase blbost řešit to čistou instalací, stačí udělat upgrade a tečkované soubory promazat. Btw. „zálohování home“ je blbost (teda jako ve smyslu instalace, jinak byste samozřejmě zálohovat měli), stačí při instalaci nemazat, že jo.
Jo a ted tady nasbehnou arch onanisti ze se jom to za X let nestalo a podobne bachorky. Neverit, neposlouchat s poslat do prdele.
Tiskni
Sdílej: