Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Tak jsem se rozhodl, že přeinstaluju MDV 2006 novou verzí.
Už je to pekelně dlouho, co jsem rodičům a sestře koupil P3 na 1000MHz s 384 MB RAM a 20 GB diskem. Jako první se tam ohřálo Mandrake 10.1 CZ a pak postupně 2005 LE a 2006 Powerpack. Protože všichni mají k internetu přístup v zaměstnání či škole, počítač je využíván jen na občasné serfování či napsání mailu. Za tři roky jsem na něm v uprecords neviděl vyšší čas než tři a půl hodiny běhu.
Všechny jmenovaný verze (10.1CZ, 2005LE a 2006PP) jsem kupoval, ale 2007 mě nepřesvědčila natolik, abych do ní investoval. Navíc se začínam poohlížet jinde, je čas na povýšení linuxového levelu.
Instalace proběhla naprosto bez problému. Jak jinak. Instaluji z LiveCD, zdá se mi to o dost lepší už jenom proto, že si mohu všechno otestovat, navíc instalaci člověk kliká v normálním rozlišení a frekvenci, ne na stroboskopu s 640x480x60. Na / padly 4 GB, swap stejně velkej jak ramka a zbytek /home. Oba oddíly používají JFS, protože počítač nemá záložní zdroj a navíc mám dojem, že to občas někdo natvrdo vypne. Naklikání zdrojů balíčků v internetu, instalace dalších balíčků jako je krusader, mc, ssh-server, proftpd, uptimed, gqview a kernel-multimedia-desktop. Při instalaci z CD se instaluje uplně všechno, co na tom CD je. To jsem odinstaloval, bylo toho 400 MB (nějaký ty nepotřebný ovladače, cizí locales atp.).
Doposud byl jeden uživatel, co se automaticky přihlašoval, což při střídání třech lidí nedělalo dobrotu. Takže vytvořit uživatele, naházet jim ikonky na plochu (FF jako Internet a OOo jako Word ), asociovat gqview s jpg soubory, odstranit z panelu náhledy ploch a ikonky konzole a kmailu atd... Taky jsem chtěl, aby se uživatelé přihlašovali kliknutím na ikonku. To byl asi nejhorší bod instalace, protože v kcontrol není v této verzi položka Správce témat KDM, kde jdou login témata vypnout. Jde to doinstalovat, ale co z toho. Takže v /etc/kde/kdm/kdmrc nastavit UseTheme=False a pak v kcontrol naklikat přihlašování uživatelů bez hesla a jejich ikonky. Tím se po startu počítače zobrazí nabídka s ikonkama, na některou z nich pak stačí dvakrát kliknout a uživatel je přihlášen.
No a jako poslední věc aktualizace systému (už nějakejch 80 MB), nastavení bootování multimedia kernelu a změna čekání lila z 10 sekund na jednu.
Všeho všudy slabá hodinka. Pokud bych měl doporučit nějakou distribuci začátečníkoj, tak to bude přesně MDV 2007 One. Může si to odzkoušet, nemusí hned instalovat naostro, na livecd jsou všechny možný i nemožný ovladače včetně ati a nvidie, má tam i 3D-desktop, OOo, Firefox, no prostě balada. Doufám, že ta instalace vydrží. Na konci zimy tento počítač připadne sestře, matka si do nově zařízené pracovny koupí nový. Požadavky jsou jen něco na psaní dokumentů a internet. Takže Mandriva to jistí
Tiskni
Sdílej:
Všeho všudy slabá hodinka. Pokud bych měl doporučit nějakou distribuci začátečníkoj, tak to bude přesně MDV 2007 One. Může si to odzkoušet, nemusí hned instalovat naostro, na livecd jsou všechny možný i nemožný ovladače včetně ati a nvidie, má tam i 3D-desktop, OOo, Firefox, no prostě balada.Balada? Nechci rýpat, ale balada je:
... původně lyrická, později lyricko-epická nebo lyrická báseň s ponurým, tragickým dějem a zejména koncem. Děj se obyčejně obtáčí okolo viny z porušení mravních principů, za což neodvratně následuje trest. Balady mají prudký dějový spád a bohatý, často zkratkovitý, dialog.No, když balada, tak balada...
Balada? Nechci rýpat, ale balada je: ... původně lyrická, později lyricko-epická nebo lyrická báseňJá taky nechci rýpat, ale viz franc. "la balade" = procházka, výlet, špacír
* méně než 2: přechod na Gentoo skoro nemožný * 2 až 4: po 4 hodinách přemlouvání je šance na přechod 6% * 4,1 až 6: prezentace, seminář, dárkové předměty; šance na přechod 18% * 6,1 až 7: návštěvy doma, vytrvalé podlézání, dohromady 30% * 7,1 až 9: 38% po lehkém popichování * 9,1 až 9,9: 60% * 10: tohoto skóre může dosáhnout jen D. W.
* 10: tohoto skóre může dosáhnout jen D. W.a 10,5 už jen Chuck Noris
Myslím, že ho odradilo slovo Mandriva v nadpiseSprávně, kdybys mi nehodil link na jabber, ani bych se s vámi Mandrivisty nezahazoval