Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Na průmyslovce sem většinu výkresů kreslil pomocí počítače. Pak jsem se dostal do pracovního poměru, kde jsem mimo jiné též čáral na PC. Nikdy bych neřekl, že se to tak rychle omrzí. Jako všechny věci, co musím dělat povinně. V prvním ročníku vysoké (který snad budu mít za pár dní uzavřený) sem proto všechno čmáral od ruky, maximálně pomocí pravítka. Nikdy bych neřekl, že to jde tak ukrutně rychle. Sice tomu pak odpovídá hodnocení, ale na to nehraju, páč mě zajímá jen prolezl/neprolezl. V dalších ročnících to už ale takhle praktikovat nepůjde, proto jsem se začal shánět po nějakém full-size free opensource cadu pro GNU/_inux.
Free cadů je dost. 3D OS free cadů však žalostně málo. Popravdě řečeno, narazil jsem jen na jeden. Vývoj BRL-CADu byl započat ve vojenských laboratorařích (BRL = balistické výzkumné laboratoře) v roce 1979. Kecy o historii si každý může přečíst na daných stránkách. Důležité je, že tento software byl uvolněn. Méně důležité už je, že tento program sloužil k vojenským účelům a svým způsobem tak zabil mnoho lidí.
Program kopíruje unixovou filozofii, což znamená, že bez dvěstěstránkového manuálu nevytvoříte ani kostičku a vzhledově vypadá asi tak z roku razdva. Leč to mi nevadí, první cady v kterých sem měl možnost pracovat vypadaly zrovna tak přitažlivě.
Program tedy má filozofii. Má logiku. Tedy alespoň z toho, co jsem stačil pochopit. Ne jak klikací AutoCAD který (doplňte kecy nenávisti). Autoři nechávají většinu funkcí malým prográmkům, které se volají příkazy z řádku, ne nepodobného těm v Catii a ProE. Program má také jakési GUI menu.
No a protože si s tím hraju teprve dvě hodinky, nemám zatím jediné tušení, co to dokáže. Zatím zvládnu oteřít soubor a vyrenderovat jakýsi obrázek . Každopádně nehodlam krást kvůli škole linuxové verze káťi či proéčka a pokusím se tento program pochopit a naučit. Už jen proto, že nemám žádný kradený softvér v PC či na médiu doma. Třeba se mi jeho znalost bude hodit v cizineckých legiích až se to tady bla bla bla...
Blog má v titulku číslovku 1, až se něco málo z toho naučím, napíšu.
No a samozřejmě přidávám tři celé screenshoty
Tiskni
Sdílej:
dir=/home/jouda/bin/brlcad PATH="$dir/bin:$PATH" LD_LIBRARY_PATH=$dir/lib/ \ TCL_LIBRARY=$dir/lib/tcl8.4/ ITCL_LIBRARY=$dir/usr/lib/itcl3.3/ \ BRLCAD_DATA=$dir/share/brlcad/7.8.0/ BRLCAD_ROOT=$dir $dir/bin/archerale take to nic neotevre ... v mgedu jsem neco zkousel, vytvorit veci umim, ale uz je pak neumim editovat ... zapichnul jsem to nekde v druhe kapitole prirucky ;)