Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Na průmyslovce sem většinu výkresů kreslil pomocí počítače. Pak jsem se dostal do pracovního poměru, kde jsem mimo jiné též čáral na PC. Nikdy bych neřekl, že se to tak rychle omrzí. Jako všechny věci, co musím dělat povinně. V prvním ročníku vysoké (který snad budu mít za pár dní uzavřený) sem proto všechno čmáral od ruky, maximálně pomocí pravítka. Nikdy bych neřekl, že to jde tak ukrutně rychle. Sice tomu pak odpovídá hodnocení, ale na to nehraju, páč mě zajímá jen prolezl/neprolezl. V dalších ročnících to už ale takhle praktikovat nepůjde, proto jsem se začal shánět po nějakém full-size free opensource cadu pro GNU/_inux.
Free cadů je dost. 3D OS free cadů však žalostně málo. Popravdě řečeno, narazil jsem jen na jeden. Vývoj BRL-CADu byl započat ve vojenských laboratorařích (BRL = balistické výzkumné laboratoře) v roce 1979. Kecy o historii si každý může přečíst na daných stránkách. Důležité je, že tento software byl uvolněn. Méně důležité už je, že tento program sloužil k vojenským účelům a svým způsobem tak zabil mnoho lidí.
Program kopíruje unixovou filozofii, což znamená, že bez dvěstěstránkového manuálu nevytvoříte ani kostičku a vzhledově vypadá asi tak z roku razdva. Leč to mi nevadí, první cady v kterých sem měl možnost pracovat vypadaly zrovna tak přitažlivě.
Program tedy má filozofii. Má logiku. Tedy alespoň z toho, co jsem stačil pochopit. Ne jak klikací AutoCAD který (doplňte kecy nenávisti). Autoři nechávají většinu funkcí malým prográmkům, které se volají příkazy z řádku, ne nepodobného těm v Catii a ProE. Program má také jakési GUI menu.
No a protože si s tím hraju teprve dvě hodinky, nemám zatím jediné tušení, co to dokáže. Zatím zvládnu oteřít soubor a vyrenderovat jakýsi obrázek . Každopádně nehodlam krást kvůli škole linuxové verze káťi či proéčka a pokusím se tento program pochopit a naučit. Už jen proto, že nemám žádný kradený softvér v PC či na médiu doma. Třeba se mi jeho znalost bude hodit v cizineckých legiích až se to tady bla bla bla...
Blog má v titulku číslovku 1, až se něco málo z toho naučím, napíšu.
No a samozřejmě přidávám tři celé screenshoty
Tiskni
Sdílej:
dir=/home/jouda/bin/brlcad PATH="$dir/bin:$PATH" LD_LIBRARY_PATH=$dir/lib/ \ TCL_LIBRARY=$dir/lib/tcl8.4/ ITCL_LIBRARY=$dir/usr/lib/itcl3.3/ \ BRLCAD_DATA=$dir/share/brlcad/7.8.0/ BRLCAD_ROOT=$dir $dir/bin/archerale take to nic neotevre ... v mgedu jsem neco zkousel, vytvorit veci umim, ale uz je pak neumim editovat ... zapichnul jsem to nekde v druhe kapitole prirucky ;)