Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Narazil jsem na zajimavou moznost, a to pouzivani swapu ne jako diskoveho oddilu ale samostatneho souboru.
Vytvoreni souboru:
dd if=/dev/zero of=/sfile bs=1024 count=65536
Timto prikazem vytvorime swap soubor o
velikosti 64-65MB.
mkswap /sfile
Zajisti aby se soubor choval jako swap
swapon /sfile
Zacne pouzivat swapovaci soubor.
Nakonec upravime /etc/fstab, abychom nemuseli po kazdem restaru vyse uvedene kroky opakovat
/sfile swap swap defaults 0 0
Tiskni
Sdílej:
win386.swp
na FAT oddílu. Ten musí být samozřejmě po vytvoření toho souboru defragmentován.
Kdyz jsem ten 200GB oddil zmensil a na konci vytvoril 3GB oddil tak sice bylo vse OK, ale LILO proste nenabootovalo, delal jsem to nekolikrat. Takze si myslim ze kdybych mel na konci disku 300MB swap oddil tak proste nenabootuju. Asi mam moc velkej disk a starej komp.To bude spíš problém Lila. Zkoušel jsi znovu nainstalovat Lilo do mbr? Případně zkus Grub, ten je trošku míň vybíravý... Jinak já používám swap soubory na swapování a swap partition na swsusp2. Swap partišnu mám o něco málo větší než RAM, před hibernací ji aktivuju a po hibernaci zas deaktivuju, takže mám jistotu, že se hibernace povede, ať je RAM zaflákaná sebevíc...