Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nejvice mi na linuxu vadi urcita nesjednocenost.
Napr v MDK se nastavuji moduly pro automaticke zavadeni v /etc/modules.preload
ve slackware /etc/rc.modules
Dalsi potizi je ze nektere distribuce nedodrzuji filesystem hierarchy, mam tuseni ze k tomuto ucelu byl vytvoren specialni projekt, ale k cemu je, kdyz se jim nektere distribuce jako napr SUSE neridi ?
Clovek pak prijde ke stroji napr s Fedorou a nevi kde co nastavi ...
Fedora je vubec kapitola sama pro sebe jeji rpm je bez yum aspon ve starsi verzi FC2 nepouzitelne, protoze prikaz rpm -iUvh
sam o sobe neni schopen resit zavisloti
Vubec reseni zavislosti bylo duvodem proc jsem zbehl od Fedory a nahodil Slackware. Je to zatim ten neprehlednejsi a nejlepe konfigurovatelny linux jaky jsem mel moznost videt
.Po case mi ovsem zacal vadit i slackware, zpocatku bylo sice dobre ze neresi zavisloti. Tohle se ale po case zacalo jevit jako nevyhoda (kvuli rucnimu reseni zavislosti se mi nedarilo nainstalovat evolution atd.)
Tak jsem tedy nahral debian, vsude jsem cetl jaky ma vyborny balickovaci system, ze ma dostatek softwaru v binarni podobe ... Tak si rikam ok, kdyz mam binarni distro nebudu teda nic kompilovat. Ale ouha, nektery software jsem prece jen nenasel v deb balicku (grdesktop, Musik, verlihub
.Nektere zminene programy jsem sice nasel pro debian, ale byli pro verzi unstable.
Tiskni
Sdílej:
/opt
mít jen Firebird, Apache a deset verzí Firefoxe… :-)
rc-update add * default
A co jsi tím vyřešil? FreeBSD je něco jako distribuce.Akurát, že to nie je distrubúcia, je to operačný systém.
To ses ovšem zrovna trefil do pěkné pomýleného důvodu.Nesúhlasím. Toto bol hlavný dôvod, prečo som odišiel od linuxu. Nebavilo ma, že ked' som riešil nejaký netriviálny problém a venoval som sa štúdiu podrobného návodu, nakoniec mi to bolo aj tak k ničomu, pretože návod bol pre distribúciu A a ja som mal distribúciu B, čím sa stal postup opísaný v návode nepoužiteľný.
Zůstaneš-li u Linuxu a budeš ignorovat všechny ostatní distribuce kromě své, budeš mít stejnou jednotnost...To je pekná teória. Žiaľ, iba teória. Prax je taká, že budem mať oveľa menej informácií, ako keby bola iba jedna distribúcia. Áno, niektoré veci fungujú vo väčšine Linuxov rovnako; avšak, problémom sú zvyčajne práve marginálne záležitosti distribúcií, ktoré sú nie vždy dostatočne -- ak vôbec -- zdokumentované pre tú-ktorú distribúciu a aplikovať návod z inej distribúcie zvyčajne nie je možný. Yeti, pri všetkej úcte, stojím si za tvrdením že roztrieštenosť distribúcií a bordel z toho vyplývajúci bol hlavným dôvodom, prečo som od Linuxu odišiel. Ak s týmto názorom nesúhlasíš, je to Tvoj pohľad; ale, prosím, neoznačuj ten môj za pomýlený.
A pro distribuci A jsou návody, které fungují pro distribuci A, ale ne pro B a C. A stejně tak je to s distribucí B.Ak pripúšťate takéto rozdiely medzi distribúciami, tak potom tvrdenie "používam Linux" nehovorí úplne nič, pretože Linux neexistuje. To čo existuje, sú len konkrétne linuxové distribúcie.
Návod pro linuxový kernel bude souhlasit s linuxovým kernelem, pokud není ten daný nějak krutě patchovaný.Ach, to boli krásne časy, ked' sme (teda ste
Ani používám BSD nemá smysl?Áno, nemá to zmysel. Tento výrok používajú iba tí béesdéčkári, ktorí používajú viacero BSD systémov, typicky FreeBSD a OpenBSD, súčasne. Nikto rozumný, ktorý používa iba jeden BSD systém si nedovolí tvrdiť, že používa "BSD", pretože si je vedomý rozdielov. Žiadny rozumný manuál netvrdí, že je pre "BSD", ale vždy pre niektorý z BSD operačných systémov.
Mezi unixovými systémy existuje kategorie Linux, uvnitř níž jsou si systémy navzájem blíž než se systémy mimo tuto skupinu. Je na tom něco nepochopitelného?Je to pochopiteľné. Ja i autor blogu len tvrdíme, že systémy spadajúce do kategórie Linux sú nie si k sebe až tak blízko, ako by bolo žiadúce a ako si väčšina používateľov myslí či skôr želá.
Ak pripúšťate takéto rozdiely medzi distribúciami, tak potom tvrdenie "používam Linux" nehovorí úplne nič, pretože Linux neexistuje. To čo existuje, sú len konkrétne linuxové distribúcie.Jenže vy děláte z /etc celý systém.
Nebavilo ma, že ked' som riešil nejaký netriviálny problém a venoval som sa štúdiu podrobného návodu, nakoniec mi to bolo aj tak k ničomu, pretože návod bol pre distribúciu A a ja som mal distribúciu B, čím sa stal postup opísaný v návode nepoužiteľný.
Ano, presne tohle mi taky docela dost vadi. Clovek podrobne studuje jednu distribuci, pak ji vymeni za jinou a musi se temer vse ucit znova :( (sprava sluzeb, popr. balickovaci system)
tento prístup skôr spôsobuje problémy ako prináša výhody, a teda preferuje iný, povedzme "monolytickejší" prístup. Nič viac, nič menej.Ano ano soudruzi, a hlavne uz je na case, aby se uzivatele prestali lisit jeden od druheho, kdo ma porad vyvijet nejake programy pro uplne ruzny lidi s uplne odlisnym vkusem a potrebami... At zije bezproblemovy monoliticky uzivatel! At zije monoliticky Linux! Hurrráááááááá :P
No, což o to, autor má celkem pravdu, přikaz rpm opravdu sám neřeší závislosti. Už ale nevidí to, že to ani umět nemá a právě od toho je v Mandraku urpmi a ve Fedoře apt a yum. Mám pocit, že to má autor v hlavě trošku pomíchaný.
V blogu jsem psal ze v dobe kdy jsem mel nainstalovanou FC2, nebyl v nasich koncinach inet. Proto mi byl yum tak trosku na ho ... Nebo se snad da yum nejak nakonfigurovat aby instaloval balicky z CD-ROM ?
Jestli ano tak se omlouvam, ja jsem na to teda neprisel
urpmi v Mandrake naproti tomu instaluje balicky primo s prilozenych cdromu baz potizi.
No mě hlavně pobavila FC2, která neumí řešit závislosti, a Slackware, který to zřejmě umí...
Po case mi ovsem zacal vadit i slackware, zpocatku bylo sice dobre ze neresi zavisloti. Tohle se ale po case zacalo jevit jako nevyhoda (kvuli rucnimu reseni zavislosti se mi nedarilo nainstalovat evolution atd.)Achjo