Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Nejde tak ani o to, co kdo má nebo nemá doma. Jasně, že mám doma rádio (a platím za něj), takže jestli můj počítač (schopný příjmu rozhlasového vysílání) někdo zahrne mezi rádia nebo ne, to je mi fuk, protože domácnost platí jen za jeden přijímač, bez ohledu na jejich počet.
Problém je samozřejmě ve firemní sféře, kde se poplatky platí za každý jeden kus! Má-li vaše firma 100 počítačů, budete muset platit za 100 "rádií"...
Vždy keď sa hovorilo o zvyšovaní koncesionárskych poplatkov, tak som počúval vysvetlenia podľa, ktorých sa platí za to, že využívame 'éter'. Prostredie, v ktorom sa šíria rádiové vlny, ktoré rovnako a vzdušný priestor nad republikou patrí štátu. Keďže do zvukovky mi ten signál môže prísť leda tak po kábli (abstrahujeme od MW pripojení), tak tento argument padá.
Nemá niekto skúsenosť, či funguje počúvanie rozhlasu na 56k modeme? A na 33.6k modeme?
Pokud vám dobře rozumím, definujete "reprodukci" jako "opakování", a tedy pojem "zařízení technicky způsobilé k ... reprodukci" vykládáte jako retranslační stanici, nikoliv přijímač. Zatímco zákonodárci pojmem "reprodukce" mysleli "přehrávání" a pak je "zařízením technicky způsobilým k ... reprodukci" samozřejmě televizní či rozhlasový přijímač a spousta jiných věcí. (Podle mého to "individuálně volitelný" nemá valného významu, tím se měl jenom vyloučit rozhlas po drátě a podobné.)
Nooo, myšlenka je to zajímavá Obávám se ale, že na takovém slovíčkaření byste soud nevyhrál, protože by vás utloukli čepicí pomocí nějaké zcela vágní formulace jako "věcný záměr" a podobně.
Nic to ale nemění na faktu, že přesná formulace je to, co zákonným normám dost výrazně (a jsem si jist, že zcela záměrně) chybí.
Nebylo by daleko lepší zrušit ten systém, který je rádoby spravedlivý, ale ve své podstatě nesmyslný a hlavně zoufale neefektivní, a financovat veřejnou službu z rozpočtu?
Nebylo by daleko lepší (...) financovat veřejnou službu z rozpočtu?Ale to by bojovníci za nezávislost veřejnoprávních médií pořádně řvali. Takto jsou totiž tato média zcela nezávislá na politicích (že, Honzo Spacáku
Tiskni
Sdílej: