Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
konvertovat PDF do DjVuA opravdu to má smysl, když v PDF je bitmapa ztrátově komprimována pomocí DCT, kdežto v DjVu ztrátově pomocí wavelet komprese?
Jediné co citelně chybí je nějaký vizuální editor pro úpravu skryté textové vrstvy, poznámek a hyperlinků.To my také chybí. Mám dokumenty, které se současným stavem OCR není možné převést na text, takže editor, kde by člověk vyznačil bounding boxy a připsal k nim text, mi chybí.
A opravdu to má smysl, když v PDF je bitmapa ztrátově komprimována pomocí DCT, kdežto v DjVu ztrátově pomocí wavelet komprese?Určite, DJVU nemá len wavelet kompresiu (c44), ale napríklad aj cpaldjvu pre obrázky s "málo" farbami (nikdy mi to uspokojivo nefungovalo, kompresia trvala strašne dlho), ale hlavne sa dá použiť cjb2 kompresia, ktorá pri čiernobielych (2-bit) obrázkoch dáva fantastické kompresné pomery.
user@stroj:~$ jpegtopnm zapis0004.jpg | \ tee temp0004.pnm | ppmtopgm | \ pgmtopbm -threshold -value 0.6 - > temp0004.pbm user@stroj:~$ cjb2 temp0004.pbm temp0004.djvu user@stroj:~$ djvumake zapis0004.djvu Sjbz=temp0004.djvu PPM=temp0004.pnmVe které byly vytvořeny tyto soubory: Výchozí zapis0004.jpg má 1,5MB byl vytvořen utilitou
pnmtojpeg
z výchozího naskenovaného pnm souboru který měl 48MB. Podotýkám že jde o cyklostylovaný archivní dokument formátu A4 velice mizerné kvality na silně zažloutlém papíře
Tiskni
Sdílej: