Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Tiskni
Sdílej:
konvertovat PDF do DjVuA opravdu to má smysl, když v PDF je bitmapa ztrátově komprimována pomocí DCT, kdežto v DjVu ztrátově pomocí wavelet komprese?
Jediné co citelně chybí je nějaký vizuální editor pro úpravu skryté textové vrstvy, poznámek a hyperlinků.To my také chybí. Mám dokumenty, které se současným stavem OCR není možné převést na text, takže editor, kde by člověk vyznačil bounding boxy a připsal k nim text, mi chybí.
A opravdu to má smysl, když v PDF je bitmapa ztrátově komprimována pomocí DCT, kdežto v DjVu ztrátově pomocí wavelet komprese?Určite, DJVU nemá len wavelet kompresiu (c44), ale napríklad aj cpaldjvu pre obrázky s "málo" farbami (nikdy mi to uspokojivo nefungovalo, kompresia trvala strašne dlho), ale hlavne sa dá použiť cjb2 kompresia, ktorá pri čiernobielych (2-bit) obrázkoch dáva fantastické kompresné pomery.
user@stroj:~$ jpegtopnm zapis0004.jpg | \ tee temp0004.pnm | ppmtopgm | \ pgmtopbm -threshold -value 0.6 - > temp0004.pbm user@stroj:~$ cjb2 temp0004.pbm temp0004.djvu user@stroj:~$ djvumake zapis0004.djvu Sjbz=temp0004.djvu PPM=temp0004.pnmVe které byly vytvořeny tyto soubory: Výchozí zapis0004.jpg má 1,5MB byl vytvořen utilitou
pnmtojpeg
z výchozího naskenovaného pnm souboru který měl 48MB. Podotýkám že jde o cyklostylovaný archivní dokument formátu A4 velice mizerné kvality na silně zažloutlém papíře