Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tiskni
Sdílej:
Konecne prvni clovek jemuz to doslo.
Vsechny vyrobky se hrnou v nekolika stejnych tovarnach po svete a jen design a znacka rozhoduje o cene.
Pokud je nekdo kasparek a zaplati si za napis ci jen nalepku je to jen jeho vec.
Vehlasne znacky uz davno nejsou synonymem kvality a technicke dokonalosti. Obzvlaste v informatice jez je nejspotrebnejsich casti celeho trhu s elektronikou.
chtel jsi rict, ze ti mozna technik do druheho dne zavola, "ze na tom dela a ze vobjednal dily"
To je všechno jen otázka typu závady. I Aceru mi provedli některé opravy do druhého dne (naposledy např. výměnu touchpadu) a u HP jsem čekal několik týdnů, protože nebyl náhradní díl.
Když už se to tu rozebírá, tak jsem si vzpomněl, jak jsem zákazníkovi dodával NB Lenovo, takový ten se dvěma displeji za nějakých sto litrů. Zákazník si k tomu přikoupil support s opravou/výměnou do 24 hodin. Když jsem NB kupoval, tak nebyl k dispozici ani v ČR ani v centrálním evropském skladu a čekalo se, až ho dovezou z Asie. Když by se pokazil, tak by mě zajímalo, kde veznou ten nový. Jestli nějaký pro tyto účely mají schovaný, nebo sem jeden rychle pošlou letecky?
Pokud to dobre chapu, tak je Latitude jejich top rada (business), neco jako Thinkpady od Lenova.
Jo, ještě "výš" je Precision, taky jsou tam modely (D5xx/E5xxx) ekvivalentní k řadě SL.
Mel jsem Latitude D410. (...) Kvalitativne se mi ale zdal ten D410 byt o tridu niz nez Thinkpady. Spatna klavesnice, volne panty (plastove), ciste plastova konstrukce (sice to drzelo OK, ale ta magneziova konstrukce [v mem pripade navic i kryt z titanu] zni lip).
Shodou okolností tu mám rozebranou D410. Panty jsou určitě kovové, v těle je festovní kovová konstrukce (vnitřek i povrch (rozebírání) je IMHO navržený mnohem lépe než to, co bylo třeba v T4x), ostatně dno je myslím taky z hořčíku (proč se tomu říká tak vznešeně? taky neříkám, že "aluminium se odstěhovalo do Humpolce"). Klávesnice je věcí názoru, mně vyhovovala (ale to neznamená, že u thinkpadů nebývá perfektní), akorát staré trackpointy za moc nestály.
Mirim k tomu, ze mozna je ta nizsi cena D630 opodstatnena ...
Ne tak docela. Mezi Dx10 a Dx20 se radikálně měnil design* a prý i kvalita. Nezanedbatelně směrem vzhůru.
* mnohem lepší trackpoint, IMHO hezčí vzhled, širokoúhlé displeje, jiný touchpad, v řadě D4xx úplně nová střeva (1,8" HDD, ULV procesory atd.)
Ono to možná z toho zápisku není úplně jasné. Ale já spíš došel k závěru, že životnost jakéhokoliv notebooku je plus minus tři, čtyři roky. Samozřejmě může mít člověk štěstí, že mu vydrží déle.
Rozdíl mezi ThinkPady a spol. oproti levným notebookům je pak akorát v tom, že zatímco ten levný nb odejde na celkovou destrukci, tak ten TP bude sice furt vypadat fajn, ale stejně odejde na nějakou pičovinu. (Takže ho lze alespoň prodat na součástky :) ).
Jinak plánuju koupit nejlevnější 14 palcovou T43 s ATI grafikou (DVI výstup na docku) a zkombinovat se součástkama ze svého nb. (paměti, disk, procesor, LCD). Stojí okolo 4000kč a když přežije rok, tak to bude dobrá investice.
Výhodou tohohle je jejich opravovatelnost... Z hromady nakoupených rozbitých T4* uděláte aspoň hromada/2 funkčních...Rozdíl mezi ThinkPady a spol. oproti levným notebookům je pak akorát v tom, že zatímco ten levný nb odejde na celkovou destrukci, tak ten TP bude sice furt vypadat fajn, ale stejně odejde na nějakou pičovinu. (Takže ho lze alespoň prodat na součástky :) ).
No DELL tuším to dělá někde jinde, ale zase je pravda, že NTB od HP a IBM jsou ze stejné továrny někde v Malajsii.
To je snad jedno, ne? Důležité jsou požadavky na kvalitu výstupního zboží. Jsem si jist, že Malajec tu práci odflákne méně než nějaký třeba Maďar.
Měl jsem firemní jak DELL tak i HP a nebrat nebrat. Oproti levnému plastovému Aceru to bylo celé divné pomalé a Suse s tím měl problémy.
To jsou zase výkřiky. Slušelo by se dodat, co to bylo za modely, co bylo pomalé a proč to bylo.
>>> Btw: mám 3 roky záruku a mohl jsem si přikoupit ještě čtvrtý...
To je pekne. Taky se muze stat ze ten notebook budete mit jeste za deset let v perfektnim stavu. Nechci odhadovat vyvoj, ale to uz bude muzejni kousek.
Bohuzel naprosta vetsina lidi slysi na rychle a bezproblemove vymeneni vyrobku (pripadne vraceni penez) zakoupeneho v Tescu ci podobnych velkych obchodech jez reklamace nijak neprozivaji. V techto obchodech ony drahe booky nemaji - proc asi ?
Pokud se notebook v zaruce poroucha tak na tom zakaznik muze maximalne vydelat pac model jez si koupil uz nebude v nabidce a dostane novejsi a vykonnejsi HW.
Opravdu nikdo neresi zivotnost levnych notebooku. 1 - 2 - 3 roky zaruka = ideal a pak vymena za novy. Ten stary pokud jeste jede tak dostavaji rodice apod. Tak jak se to uz hafo let dela z mobilama. U notebooku dostavate windows jez jsou naprosto stejne u nejlevnejsiho modelu tak jak u nejdrazsiho. Home premium, professional, ultimate to prosim nejsou odlisnosti - je to porad jedno a to same.
Pokud ma notebook nekdo na podnikani tak jiste neni problem odepsat jej po dvou letech. pokud se tato skutecnost nekomu nezda, tak by se mel zamyslet nad tim svym podnikanim.
Pokud ma nekdo notebook na hrani (vetsina) tak potrebuje na nove hry nove a nove zelezo.
Zkratka lidi si radeji kazdy rok az dva koupi novy notebook za 10 - 15 000 nez na 8 - 10 let dopredu notebook za 50 000,-
Tech par nadsencu jez si koupi za 50 000 notebook a za dva roky novy je opravdu minimum.
To je proste trh a s tim nic nenadelame.
Dříve se ne vše vyrábělo v Číně, což mělo na výrobní ceny také značný vliv.
To je úplně jedno. Vietnam, Filipíny, Malajsie, Indie, Tchajwan, dříve Japonsko,... Vždy záleží jen na výstupní kontrole kvality. Spousta věcí se dělá i v Evropě/USA a že by to znamenalo vyšší kvalitu, to ani náhodou.
Šetří se samozřejmě co to jde, především na odolnosti a materiálech.
[citation needed] a to myslím smrtelně vážně. Říct, že se šetří na kdečem, může každý. Něco jiného je podpořit to argumenty, např. statistikami poruchovosti jednotlivých součástek u jednoho modelu a jeho přímých nástupců, analýzou těch materiálů nebo tak.
Věrohodný zdroj nikde nenajdete. Není to v zájmu nikoho.
Nikoho až na určité skupiny zákazníků, samozřejmě.
Acer se trochu zlepšil, protože to bylo nutné, jinak by kvalita šla do záporných hodnot. Ale nezlepšil se nejspíše Acer servis.Acer servis jednu dobu (ve jménu zlepšení pověsti asi) opravoval úplně všechno... Jsem jim tam tehdy protáhl počítač prolitý půl litrem čaje...