Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Objektové programování a s ním související metodiky pomohly vývojářům lépe porozumět světu zákazníků a tak snadněji naprogramovat funkční aplikace.
Myšlenka dvou překrývajících se V jako nerozlučné bratrství programování a testování s nosnou myšlenkou „Testování na počátku ušetří mnoho úsilí na konci“
Zavedení těchto dvou postupů společně s celou škálou drobnějších pravidel vedlo k rapidnímu nárůstu rychlosti i kvality vyvíjených programů, přesto zákazníci ze srdce neradi instalují nové verze programů a pokud tak činí, dělají to jen s velkými obavami. Plně funkční stará aplikace má pro ně kolikrát větší cenu než nové vlastnosti v inovované verzi a tak občas nezbývá než se uchýlit k malé lsti se strašákem „bezpečnosti“. Bohužel poslední dobou i to už moc nepomáhá.
Za devatero verzemi a devatero upgrady byla nebyla vskutku neobyčejná firma, kde bylo možné snadno nasadit na jednom serveru novou i starou verzi programu a provozovat je zároveň pro bezstarostné a hlavně praktické otestování funkčnosti. V průběhu testování nové verze bylo možné jednoduše dynamicky přerozdělovat prostředky serveru mezi novou a starou verzí pro rychlé otestování jejího výkonu. Při ladění bylo možné sledovat a porovnávat tisíce rozmanitých funkcí a vlastností. Po nasazení nové verze stará zůstala na serveru spící, kdykoliv připravena zpět převzít celou původní funkčnost v případě zásadních problémů s novou verzí. Po kladných zkušenostech z takového nasazení manažer firmy ihned souhlasil s vaším plánem postupných dílčích změn a velice si pochvaloval, že na ně nebude muset čekat do další VELKÉ verze s drobnými změnami.
Nová verze operačního systému Solaris 10 firmy SUN nabízí 3 unikátní technologie k realizaci tohoto vývojářského snu:
Obdobné technologie sice existují již dlouho ve světě velkých systémů ala Velká Modrá! Ale kdo z vás takový sytém používá nebo pro něj alespoň programuje? Existují také i uvnitř Linux či BSD světů, ale nejsou zatím součástí hlavního proudu či velkých distribucí. Přínos Solarisu 10 je hlavně v tom, že integruje tyto technologie do standardního systému a přináší tyto technologie z velkého světa obřích datových center na malý server ve vaší firmě a doufejme časem i přímo na nás stůl.
Pohádka o snadném a hlavně bezbolestném upgrade se moc pěkně poslouchá a doufejme, že bude vděčně přijata firemními manažery, neboť by nám vývojářům konečně v mnohém rozvázala ruce. Změn ve VELKÝCH verzích bývá příliš mnoho a proto je těžké i jejich pořádné otestování
Doufám proto také, že se v brzké době stanou obdobné technologie součástí všech hlavních operačních systémů a budou navíc podporovány na úrovni HW: především s pomocí dvoj-jaderných procesorů a přímé HW podpory virtualizace. Velcí výrobci HW tyto technologie právě oznamují, doufejme v jejich brzký nástup do našeho reálného života.
Ze srdce si přejí, aby podobné technologie skutečně zjednodušili nám vývojářům práci ke spokojenosti našich klientů a umožnily nám rychleji reagovat na nové požadavky klientů i nové trendy ve vývoji programů.
Pokud se povede zrealizovat sen o snadném upgrade budeme všichni svědky třetí a největší revoluce v programování i celém vývoji SW.
Tiskni
Sdílej: