Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Objektové programování a s ním související metodiky pomohly vývojářům lépe porozumět světu zákazníků a tak snadněji naprogramovat funkční aplikace.
Myšlenka dvou překrývajících se V jako nerozlučné bratrství programování a testování s nosnou myšlenkou „Testování na počátku ušetří mnoho úsilí na konci“
Zavedení těchto dvou postupů společně s celou škálou drobnějších pravidel vedlo k rapidnímu nárůstu rychlosti i kvality vyvíjených programů, přesto zákazníci ze srdce neradi instalují nové verze programů a pokud tak činí, dělají to jen s velkými obavami. Plně funkční stará aplikace má pro ně kolikrát větší cenu než nové vlastnosti v inovované verzi a tak občas nezbývá než se uchýlit k malé lsti se strašákem „bezpečnosti“. Bohužel poslední dobou i to už moc nepomáhá.
Za devatero verzemi a devatero upgrady byla nebyla vskutku neobyčejná firma, kde bylo možné snadno nasadit na jednom serveru novou i starou verzi programu a provozovat je zároveň pro bezstarostné a hlavně praktické otestování funkčnosti. V průběhu testování nové verze bylo možné jednoduše dynamicky přerozdělovat prostředky serveru mezi novou a starou verzí pro rychlé otestování jejího výkonu. Při ladění bylo možné sledovat a porovnávat tisíce rozmanitých funkcí a vlastností. Po nasazení nové verze stará zůstala na serveru spící, kdykoliv připravena zpět převzít celou původní funkčnost v případě zásadních problémů s novou verzí. Po kladných zkušenostech z takového nasazení manažer firmy ihned souhlasil s vaším plánem postupných dílčích změn a velice si pochvaloval, že na ně nebude muset čekat do další VELKÉ verze s drobnými změnami.
Nová verze operačního systému Solaris 10 firmy SUN nabízí 3 unikátní technologie k realizaci tohoto vývojářského snu:
Obdobné technologie sice existují již dlouho ve světě velkých systémů ala Velká Modrá! Ale kdo z vás takový sytém používá nebo pro něj alespoň programuje? Existují také i uvnitř Linux či BSD světů, ale nejsou zatím součástí hlavního proudu či velkých distribucí. Přínos Solarisu 10 je hlavně v tom, že integruje tyto technologie do standardního systému a přináší tyto technologie z velkého světa obřích datových center na malý server ve vaší firmě a doufejme časem i přímo na nás stůl.
Pohádka o snadném a hlavně bezbolestném upgrade se moc pěkně poslouchá a doufejme, že bude vděčně přijata firemními manažery, neboť by nám vývojářům konečně v mnohém rozvázala ruce. Změn ve VELKÝCH verzích bývá příliš mnoho a proto je těžké i jejich pořádné otestování
Doufám proto také, že se v brzké době stanou obdobné technologie součástí všech hlavních operačních systémů a budou navíc podporovány na úrovni HW: především s pomocí dvoj-jaderných procesorů a přímé HW podpory virtualizace. Velcí výrobci HW tyto technologie právě oznamují, doufejme v jejich brzký nástup do našeho reálného života.
Ze srdce si přejí, aby podobné technologie skutečně zjednodušili nám vývojářům práci ke spokojenosti našich klientů a umožnily nám rychleji reagovat na nové požadavky klientů i nové trendy ve vývoji programů.
Pokud se povede zrealizovat sen o snadném upgrade budeme všichni svědky třetí a největší revoluce v programování i celém vývoji SW.
Tiskni
Sdílej: