Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Objektové programování a s ním související metodiky pomohly vývojářům lépe porozumět světu zákazníků a tak snadněji naprogramovat funkční aplikace.
Myšlenka dvou překrývajících se V jako nerozlučné bratrství programování a testování s nosnou myšlenkou „Testování na počátku ušetří mnoho úsilí na konci“
Zavedení těchto dvou postupů společně s celou škálou drobnějších pravidel vedlo k rapidnímu nárůstu rychlosti i kvality vyvíjených programů, přesto zákazníci ze srdce neradi instalují nové verze programů a pokud tak činí, dělají to jen s velkými obavami. Plně funkční stará aplikace má pro ně kolikrát větší cenu než nové vlastnosti v inovované verzi a tak občas nezbývá než se uchýlit k malé lsti se strašákem „bezpečnosti“. Bohužel poslední dobou i to už moc nepomáhá.
Za devatero verzemi a devatero upgrady byla nebyla vskutku neobyčejná firma, kde bylo možné snadno nasadit na jednom serveru novou i starou verzi programu a provozovat je zároveň pro bezstarostné a hlavně praktické otestování funkčnosti. V průběhu testování nové verze bylo možné jednoduše dynamicky přerozdělovat prostředky serveru mezi novou a starou verzí pro rychlé otestování jejího výkonu. Při ladění bylo možné sledovat a porovnávat tisíce rozmanitých funkcí a vlastností. Po nasazení nové verze stará zůstala na serveru spící, kdykoliv připravena zpět převzít celou původní funkčnost v případě zásadních problémů s novou verzí. Po kladných zkušenostech z takového nasazení manažer firmy ihned souhlasil s vaším plánem postupných dílčích změn a velice si pochvaloval, že na ně nebude muset čekat do další VELKÉ verze s drobnými změnami.
Nová verze operačního systému Solaris 10 firmy SUN nabízí 3 unikátní technologie k realizaci tohoto vývojářského snu:
Obdobné technologie sice existují již dlouho ve světě velkých systémů ala Velká Modrá! Ale kdo z vás takový sytém používá nebo pro něj alespoň programuje? Existují také i uvnitř Linux či BSD světů, ale nejsou zatím součástí hlavního proudu či velkých distribucí. Přínos Solarisu 10 je hlavně v tom, že integruje tyto technologie do standardního systému a přináší tyto technologie z velkého světa obřích datových center na malý server ve vaší firmě a doufejme časem i přímo na nás stůl.
Pohádka o snadném a hlavně bezbolestném upgrade se moc pěkně poslouchá a doufejme, že bude vděčně přijata firemními manažery, neboť by nám vývojářům konečně v mnohém rozvázala ruce. Změn ve VELKÝCH verzích bývá příliš mnoho a proto je těžké i jejich pořádné otestování
Doufám proto také, že se v brzké době stanou obdobné technologie součástí všech hlavních operačních systémů a budou navíc podporovány na úrovni HW: především s pomocí dvoj-jaderných procesorů a přímé HW podpory virtualizace. Velcí výrobci HW tyto technologie právě oznamují, doufejme v jejich brzký nástup do našeho reálného života.
Ze srdce si přejí, aby podobné technologie skutečně zjednodušili nám vývojářům práci ke spokojenosti našich klientů a umožnily nám rychleji reagovat na nové požadavky klientů i nové trendy ve vývoji programů.
Pokud se povede zrealizovat sen o snadném upgrade budeme všichni svědky třetí a největší revoluce v programování i celém vývoji SW.
Tiskni
Sdílej: