Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Objektové programování a s ním související metodiky pomohly vývojářům lépe porozumět světu zákazníků a tak snadněji naprogramovat funkční aplikace.
Myšlenka dvou překrývajících se V jako nerozlučné bratrství programování a testování s nosnou myšlenkou „Testování na počátku ušetří mnoho úsilí na konci“
Zavedení těchto dvou postupů společně s celou škálou drobnějších pravidel vedlo k rapidnímu nárůstu rychlosti i kvality vyvíjených programů, přesto zákazníci ze srdce neradi instalují nové verze programů a pokud tak činí, dělají to jen s velkými obavami. Plně funkční stará aplikace má pro ně kolikrát větší cenu než nové vlastnosti v inovované verzi a tak občas nezbývá než se uchýlit k malé lsti se strašákem „bezpečnosti“. Bohužel poslední dobou i to už moc nepomáhá.
Za devatero verzemi a devatero upgrady byla nebyla vskutku neobyčejná firma, kde bylo možné snadno nasadit na jednom serveru novou i starou verzi programu a provozovat je zároveň pro bezstarostné a hlavně praktické otestování funkčnosti. V průběhu testování nové verze bylo možné jednoduše dynamicky přerozdělovat prostředky serveru mezi novou a starou verzí pro rychlé otestování jejího výkonu. Při ladění bylo možné sledovat a porovnávat tisíce rozmanitých funkcí a vlastností. Po nasazení nové verze stará zůstala na serveru spící, kdykoliv připravena zpět převzít celou původní funkčnost v případě zásadních problémů s novou verzí. Po kladných zkušenostech z takového nasazení manažer firmy ihned souhlasil s vaším plánem postupných dílčích změn a velice si pochvaloval, že na ně nebude muset čekat do další VELKÉ verze s drobnými změnami.
Nová verze operačního systému Solaris 10 firmy SUN nabízí 3 unikátní technologie k realizaci tohoto vývojářského snu:
Obdobné technologie sice existují již dlouho ve světě velkých systémů ala Velká Modrá! Ale kdo z vás takový sytém používá nebo pro něj alespoň programuje? Existují také i uvnitř Linux či BSD světů, ale nejsou zatím součástí hlavního proudu či velkých distribucí. Přínos Solarisu 10 je hlavně v tom, že integruje tyto technologie do standardního systému a přináší tyto technologie z velkého světa obřích datových center na malý server ve vaší firmě a doufejme časem i přímo na nás stůl.
Pohádka o snadném a hlavně bezbolestném upgrade se moc pěkně poslouchá a doufejme, že bude vděčně přijata firemními manažery, neboť by nám vývojářům konečně v mnohém rozvázala ruce. Změn ve VELKÝCH verzích bývá příliš mnoho a proto je těžké i jejich pořádné otestování
Doufám proto také, že se v brzké době stanou obdobné technologie součástí všech hlavních operačních systémů a budou navíc podporovány na úrovni HW: především s pomocí dvoj-jaderných procesorů a přímé HW podpory virtualizace. Velcí výrobci HW tyto technologie právě oznamují, doufejme v jejich brzký nástup do našeho reálného života.
Ze srdce si přejí, aby podobné technologie skutečně zjednodušili nám vývojářům práci ke spokojenosti našich klientů a umožnily nám rychleji reagovat na nové požadavky klientů i nové trendy ve vývoji programů.
Pokud se povede zrealizovat sen o snadném upgrade budeme všichni svědky třetí a největší revoluce v programování i celém vývoji SW.
Tiskni
Sdílej: