Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Letos poprvé jsem se zůčastnil této akce, přestože to z chalupy mám jenom asi pět km. Co mě zklamalo ještě než jsem tam vůbec vyrazil, byl naprostý nedostatek informací na netu. Pár věcí se dalo vyčíst z fóra na obecních stránkách, ale jinak nic, na stránkách pivovaru Svijany se člověk dočetl jen, že se ten termín něco koná.
No co, je prostě vidět, že internet do některých končin ještě moc nedorazil . Vstup na akci byl vskutku lidových 70 korun.
Hlavně, že piva byl dostatek (akorát byly trochu fronty, ale celkem v normě), za celkem lidovou cenu (nebo alespoň pro Pražáka ) a najíst se taky bylo čeho.
Hudba nebyla vešekerá podle mého gusta, přecejenom kapely jako Turbo jsem slyšel poprvé v životě a nevadilo by mi, kdyby to bylo naposled . Následující Harlej už poněkud přitvrdil a začalo to být zajímavé. Před půlnocí přišla řada na Tři sestry, tedy konečně něco co znám a rád si poslechnu. Až na jednu písničku, kde Fanánek lehce zapomněl slova a jedna sloka vypadala asi takhle: „na nana nana na na, je to v píči“
, to byl dobrý koncert.
A na závěr postesk člověka závislého na technice: naprosto tam nefungovaly mobily, když měl člověk štěstí a dlouho se snažil, tak se podařilo odeslat SMS, ale na telefonování bylo lepší zapomenout. Sítě byly tak přetížené, že mi zprávy dorazily až v noci, když jsem se odsunul z dosahu DOSované BTSky.
Tiskni
Sdílej: