V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.26.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Ve středu 29. dubna 2026 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 7. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj i uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večerních hodin. Hackday je určen všem zájemcům o praktickou práci s Linuxem na telefonech. Zaměří se na vývoj aplikací v userspace, například bankovní aplikace, zpracování obrazu z kamery nebo práci s NFC, i na úpravy
… více »LilyPond (Wikipedie) , tj. multiplatformní svobodný software určený pro sazbu notových zápisů, byl vydán ve verzi 2.26.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Byla vydána nová verze 11.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 237 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 500 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
Společnost SpaceX amerického miliardáře Elona Muska oznámila, že si zajistila opci buď na akvizici startupu Cursor za 60 miliard dolarů (přes 1,2 bilionu Kč) do konce letošního roku, nebo na zaplacení deseti miliard dolarů za nové partnerství s touto firmou zabývající se generováním kódů. SpaceX se dále prosazuje na lukrativním trhu s vývojářskými nástroji pro umělou inteligenci (AI). Cursor, startup zabývající se prodejem modelů AI pro
… více »Díky AI modelu Claude Mythos Preview od společnost Anthropic bylo ve Firefoxu nalezeno a opraveno 271 zranitelností.
Byla vydána nová verze 2.54.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 137 vývojářů, z toho 66 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 13.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci a na YouTube. Stalo se tak na konferenci GrafanaCON 2026.
Na YouTube proběhl Framework [ Next Gen ] Event 2026. Společnost Framework představila nový Framework Laptop 13 Pro, vylepšení Framework Laptopu 16 a OCuLink Dev Kit pro připojení vysoce výkonných periferií jako jsou eGPU a bezdrátovou klávesnici s integrovaným touchpadem Framework Wireless Touchpad Keyboard.
Byl vydán Mozilla Firefox 150.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 150 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Pro korektnost večer zjistěte a zítra nám sem napište, jestli náhodou doručovatelka nepředala dopis adresátovi, ten ho nepodepsal a nezapomněl ho tam sám!
.
.
Balíček bych si vzal a pak bych vesele tvrdil, že jsem nic nedostal... - podpis na formuláři by chyběl nebo byl falešný a pošta by musela platitPresne tak. Tvrde do nich. Doporucene neco posilam, abych mel jistotu, ze to posta doruci. To uz to muzu sam zadarmo hodit do reky a doufat, ze to adresat najde. Nalezeny dopisy bych sbalil (pripadne se domluvil s adresatem) a zacal postu prudit, ze bych chtel ten dopis a at ukazou podpis o doruceni. Proste dokud jim nepujde hodne o prachy, tak se nic nezmeni. A kdyz zacnou zdrazovat, tak mozna prelezou hranici, kolik stoji jiny prepravni firmy (treba i na poslani dopisu) a pak konecne zacne vladnout trh.
Za ztrátu pošta hradí 500 Kč, za poškození nebo úbytek obsahu pošta uhradí škodu až do této výše
.
Ale vzhledem k tomu, že jsem momentálně nemocný, tak opravdu nemám náladu dělat cokoliv co by souviselo s chozením na poštu...
. Prostě nikdy nevíte čím vás překvapí
.
Klasický scénář - obchodní balík poslaný na adresu naší firmy. Na webu České pošty ho šlo sledovat, tak jsem ho sledoval; nejdřív tam bylo, že je expedován 5.9., tedy dnes, a po třetí hodině najednou plop! Zásilku nelze doručit, je k vyzvednutí na poště 18000.
I nasral jsem se, protože vím s jistotou, že v budově, kde sídlíme, vždycky někdo je - je tu slečna na hlavní recepci, náš Operations tým a dvacet až padesát dalších lidí; jediná šance, jak mohl pošťák neuspět, by bylo explicitně čekat, jestli si slečna na recepci na moment neodskočí. Jen pro jistotu jsem se na obou místech přeptal - samozřejmě, že ten den nikdo muže v modrém neviděl.
Zavolal jsem na hlavní poštu, tam mě přepojili na příslušnou pobočku - slečna na reklamacích byla ochotná a pokoušela se zjistit, kde se řidič daného vozu pokoušel balíček doručit a proč to nešlo, ale kdepak - v záznamech žádná informace ani o čase, ani o důvodu neúspěchu, a řidič sám nezvedal telefon. Nakonec jsme to vzdali a slečna z reklamací pravila, že naplánuje druhé dodání v pondělí s tím, že řidiči explicitně vzkáže, ať mi vysvětlí, jak je možné, že to nedodal.
Tak si rychtuju helmu, obvazy a spolubojovníky, abych byl připravený, až mi to přijde svalnatý pošťák vysvětlit.
Tiskni
Sdílej: