V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Návrh sekce Hardware
================== *** ================== Bluetooth: Digitalni fotoaparaty a kamery: Graficke karty: AGP PCI PCI-E Herni zarizeni: Klavesnice: MP3 Prehravace: Mechaniky: Blu-ray CD-ROM CD-RW Combo DVD-ROM DVDRW HD DVD-ROM Modemy: ADSL GPRS-EDGE 56k-ISDN Multifunkcni zarizeni: Mysi: Bezdratove Dratove Notebooky: (budou řazeny podle výrobce) PC Sestavy: PDA: Pevne disky: eSATA LAN PATA SATA SCSI USB 1394 Procesory: Radice: FireWare PATA SATA SCSI USB Servery: Sitove prvky: Ethernet Wi-Fi Skenery: Televizni a video karty: Externi tunery Graficke karty s video funkcemi Interni Tunery Tiskarny: Zakladni desky: Integrovane Socket A Socket AM2 Socket F Socket 370 Socket 479 Socket 604 Socket 754 Socket 939 Socket 940 Zvukove karty: Ostatni: ================== *** ==================
Shrnutí posledních pár týdnů zábavy s Wi-fi a Gentoo:
Snaha rozběhnout se Wi-Fi Edimax EW-7126(čip RTL8180L) pod Windows...
+1den :: První den přestala fungovat, potom jsem ji odnesl do obchodu, aby ji vyzkoušeli a zjistili kde je problém...
+2den :: Zastavil jsem se v obchodu a tam mně sdělili, že karta funguje... Po spršce nadávek na win drivery nesu ji zpět domů. Karta začla zázračně fungovat po tom, co jsem asi 30minut byl v linuxu a poté přepnul do win.
+3den :: Snaha spustit kartu v linuxu, moduly se nezkompilovali nebo se karta nedetekovala. Patch na kernel 2.6.23 také nefunkční(karta se nenašla).
+4den :: Odeslání bug reportu... (ona totiž verze 8180L nebyla podporovaná, před pár dny mně na mail došel patch od vývojáře driveru, časem ho vyzkouším )
+5den :: Pomalu zjišťuju, že by NDISWrapper mohl být dobrá věc... Drivery, které pod win normálně nefungovaly se spustily pod NDISW a nádherně se rozběhly(dokonce 64bit verze)...
+6den :: Reinstalace serveru. Přechod z Arch Linuxu(stále naprosto funkčního) na Debian stable. Nepřál bych vám instalovat Debian bez připojeného internetu a přenášet balíčky(a hlavně závislosti) na usb mp3ce a k tomu muset pořád k serveru přepojovat klávesnici a LCD (později mně napadlo, že můžu použít SSH, ale to už bylo jedno). Wi-fi (i s 64bit ovladači) přes NDISW funguje krásně(dnešní uptime 32bit serveru kolem 9 dnů).
neděle :: Instalace driverů pro grafickou kartu NVidia 7600GS (jádro g73) Nouveau(Open Source ovladače pro karty NVidia) z portage (přes svn). Fungují skvěle, až na to, že jsem po aktualizaci driverů přepnul z X serveru do konzole a systém vymrzl(ani se mu nedivím)... Po restartu jsem tak pro jistotu spustil fsck /dev/sda1 "/"..... Ani na to pěkné varování "neprovádějte kontrolu na připojeném fs" a přemazal jsem si 90% "/" ... z oblasti jsem obnovil jediný soubor: /etc/make.conf. Pustil jsem se do přeinstlace systému, proběhla celkem v pohodě.
pondělí :: Základní systém byl už překompilován, ale KDE zatím ne. Jelikož se mně už nechtělo instalovat KDE 3.5.8, tak jsem se rozhodl zkusit KDE4-svn. Kompilace proběhla úspěšně, ale bohužel kvuli pár trolům, museli ti co udržují KDE overlay odstranili při startu nastavení proměných pro KDE. Náhodou jsem narazil tady na abcl na diskuzi, kde se na to už někdo ptal, takže jsem stáhnul archiv a patchnul..
Aktuální stav KDE4:
kdm STABLE
kdelibs a kdepimlibs STABLE
kdebase UNSTABLE :: ale chybí pár nastavení. Plasma se čas od času restartuje(nemusí si toho člověk ani všimnout). KWin_composite funguje velmi dobře, takový Beryl integrovaný do KDE
kdenetwork >>
Kopete EXPERIMENTAL :: ovšem hodně věcí se v Kopete změnilo - podle mně k lepšímu
KGet UNSTABLE :: jen se někdy sám vypne(moc se mně líbí)
Poznámka: stabilita i rychlost KDE4 může být rozdílná na jiné architekruře(testuji na AMD64) a na použitých hodnotách USE(v případě Gentoo)
Tiskni
Sdílej: