abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:55 | IT novinky

    Evropská komise (EK) zvažuje, že zařadí komunikační službu WhatsApp americké společnosti Meta mezi velké internetové platformy, které podléhají přísnější regulaci podle unijního nařízení o digitálních službách (DSA). Firmy s více než 45 miliony uživatelů jsou podle DSA považovány za velmi velké on-line platformy (Very Large Online Platforms; VLOP) a podléhají přísnějším pravidlům EU pro internetový obsah. Pravidla po

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | IT novinky

    Tržní hodnota technologické společnosti Alphabet poprvé v historii přesáhla čtyři biliony dolarů (83 bilionů Kč). Stalo se tak poté, co Apple oznámil, že bude na poli umělé inteligence (AI) spolupracovat s dceřinou firmou Alphabetu, společností Google.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý článek

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 161 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:44 | Nová verze

    Po delší době vývoje vyšla nativní linuxová verze virtuálního bubeníka MT-PowerDrumKit 2 ve formátu VST3. Mezi testovanými hosty jsou Reaper, Ardour, Bitwig a Carla.

    balda | Komentářů: 1
    11.1. 21:33 | Nová verze

    Desktopové prostředí Budgie bylo vydáno ve verzi 10.10. Dokončena byla migrace z X11 na Wayland. Budgie 10 vstupuje do režimu údržby. Vývoj se přesouvá k Budgie 11. Dlouho se řešilo, v čem bude nové Budgie napsáno. Budgie 10 je postaveno nad GTK 3. Přemýšlelo se také nad přepsáním z GTK do EFL. Budgie 11 bude nakonec postaveno nad Qt 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.1. 13:00 | Humor

    OpenChaos.dev je 'samovolně se vyvíjející open source projekt' s nedefinovaným cílem. Každý týden mohou lidé hlasovat o návrzích (pull requestech), přičemž vítězný návrh se integruje do kódu projektu (repozitář na GitHubu). Hlasováním je možné změnit téměř vše, včetně tohoto pravidla. Hlasování končí vždy v neděli v 9:00 UTC.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 3
    11.1. 03:00 | Nová verze

    Byl vydán Debian 13.3, tj. třetí opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.13, tj. třináctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.1. 03:00 | Komunita

    Na stránkách Evropské komise, na portálu Podělte se o svůj názor, se lze do 3. února podělit o názor k iniciativě Evropské otevřené digitální ekosystémy řešící přístup EU k otevřenému softwaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.1. 19:44 | Zajímavý software

    Společnost Kagi stojící za stejnojmenným placeným vyhledávačem vydala (𝕏) alfa verzi linuxové verze (flatpak) svého proprietárního webového prohlížeče Orion.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    9.1. 19:11 | IT novinky

    Firma Bose se po tlaku uživatelů rozhodla, že otevře API svých chytrých reproduktorů SoundTouch, což umožní pokračovat v jejich používání i po plánovaném ukončení podpory v letošním roce. Pro ovládání také bude stále možné využívat oficiální aplikaci, ale už pouze lokálně bez cloudových služeb. Dokumentace API dostupná zde (soubor PDF).

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (8%)
     (4%)
     (0%)
     (9%)
     (20%)
     (3%)
     (5%)
     (3%)
     (11%)
     (49%)
    Celkem 382 hlasů
     Komentářů: 9, poslední včera 18:09
    Rozcestník

    Arch linux :-)

    4.6.2007 21:32 | Přečteno: 1660× | Linux | poslední úprava: 7.6.2007 15:06

    Takže dneska jsem se "dokopal" konečně k upgradu z Ubuntu 6.10(na serveru) na Arch linux. A to jen díky tomu, že nějak přestala fungovat síť (tedy sdílení internetu a nfs). Stáhnul jsem base cd(cca 130M) vypálil na CD-RW... zálohoval soubory(fstab, exports atd.)...

    Pustil jsem instalaci, naběhlo to rychle. Instalace celkem v pohodě(jen jsem se trošku modlil u rozdělování disku - no ono 15GB dat a instalaček na serveru(/dev/sda4) by mě bylo docela líto).

    Rychlost mně mile překvapila, oproti ubuntu to je nárůst přibližně o 150 procent!(ubuntu byl slušně optimalizovaný)

    Co se týče pacmanu. Bezproblému může nahradit apt-get. Jediné co mě na něm chybělo bylo, že v případě přerušení stahování updatů, nezobrazí, kolik už bylo staženo(umožňuje pokračování stejně jako apt-get).

    Konfiguraci jsem bezproblémů zvládnul s "nano", vše je přehledné a skvěle zdokumentované, jen mně chvíli trvalo než jsem si uvědomil, že služby jako nfsd atd. nestartují automaticky a že je musím manuálně přidat.

    Hardware se detekoval naprosto skvěle. Všechno tak jak má.
    Stejně jako u ubuntu byl(je) problém s diakritikou(například u "mc").

    + Rychlost
    + Jednoduchost
    + Aktualizace(systém, dále taky skvělá věc je AUR, ale ještě jsem ho nezkoušel)
    - Nevhodný pro začítečníky

    0K!AS

    PS: Hardwarová konfigurace serveru.
    Procesor:       Pentium III 450Mhz
    Paměť:          448MB RAM
    Grafická karta: S3 Trio 3D/2X
    Pevný disk:     20GB WD
    Síť:            Accton Technology Corporation SMC2-1211TX
                    Digital Equipment Corporation DECchip 21140
    
    -- UPDATE ---
    problémy s mc vyřešeny mc-utf8 ;-)
    -- UPDATE2 ---
    problémy s sítí byly způsobeny asi špatně zastrčenou RTL-8180(edimax wifi) :-D , ale to je jedno :-) aspoň teď tam mám rychlý Arch ;-)        

    Hodnocení: 43 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    andree avatar 4.6.2007 21:37 andree | skóre: 39 | blog: andreeeeelog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    hmm, zmenit system len preto, ze nieco v tom starom prestalo fungovat... myslim zo oprava konfiguracie by bola byvala jednoduchsia :o))

    neviem ako je to so stabilitou aplikacii v archu, ale tiez sa uz nejaku chvilu pohravam s myslienkou nasadit take nieco na (vypoctove) servre... predsalen tak plynula aktualizacia ma svoje vyhody :)
    David Heidelberg avatar 4.6.2007 21:43 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    ale to ne, já jsem chtěl přejít už dřív na debian/gentoo/arch, ale vzhledem k tomu, že něco přestalo fungovat tak mě to k tomu víc donutilo.

    0K!AS

    PS: jsem strašně línej člověk ;-)
    4.6.2007 21:54 jirka22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    Zrychlení o 150% se mi nějak nezdá. Možná tak o 50%.
    David Heidelberg avatar 4.6.2007 22:10 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    Hmm, pod 100% nejdu ;-)
    4.6.2007 22:46 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    Ač gentooista (no teď už jen z jedné třetiny), arch lítá jako blesk... i dokonce rychleji než mé gento na mnohem rychlejši mašině, asi bych si s tím měl už pohrát ;)... Jen mě mrzí že jsem se archem dostal do styku až po tom co jsem odhlasoval v letošní anketě (těsně) a nepřidal mu body...
    Baník pyčo!
    4.6.2007 22:49 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    <rejp> možná je to proto, že arch většinu času nekompiluje ;-) </rejp>
    5.6.2007 00:21 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    Hmmmm... ne, tím to nebude :), ale je to zajímavá myšlenka.. taková netradiční :-)
    Baník pyčo!
    freshmouse avatar 4.6.2007 23:14 freshmouse | skóre: 42 | blog: Bruno Banány
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    arch lítá jako blesk...
    Hlavně, aby mu na tom jeho serveru nelítal jako blesk dolů.
    David Heidelberg avatar 4.6.2007 23:50 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    v pohodě, zatím všechny linuxy dostatešně stabilně a myslím, že i fungovat budou dál ;-)

    0K!AS
    5.6.2007 00:22 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    Osobně bych na server nedal ani jedno z toho (arch, gentoo) a spíše bych se podíval na Debian, ale žádný server nespravuju, takže nic :).
    Baník pyčo!
    David Heidelberg avatar 5.6.2007 00:28 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    ano, debian je známý svou stabilitou, ale zase proč by arch nemusel být stabilní ;-)

    0K!AS
    5.6.2007 01:03 abr | skóre: 24 | blog: ab
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    ya'll see
    pools avatar 5.6.2007 10:40 pools | skóre: 19 | blog: Svědek Damdogův | Opava/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    protože je to arch ;-)
    Vivre libre ou mourir!
    5.6.2007 13:38 juice | blog: dzusoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    Osobně bych na server nedal ani jedno z toho (arch, gentoo) a spíše bych se podíval na Debian, ale žádný server nespravuju, takže nic :).

    to je vec prístupu, či je lepšie mať staré niekoľkoročné balíky, do ktorých sa (často s obtiažami alebo sa to už ani nedá) backportujú rôzne opravy, alebo či je lepšie mať najnovšie (stabilné nie vývojové) verzie, rozumej verzie s najnovšími bug a security fixami

    v archu sú repozitáre unstable a testing, repozitár community s balíkami od userov a do current a extra repozitárov sa dostávajú iba balíky, ktoré už sú otestované minimálne v testing, takže si myslím, že arch je dostatočne stabilný aj na server

    záleží aj na tom, aký server, keby som mal dávať systém na obrovské servery, kde ide o miliónové či miliardové hodnoty, tak by som sa asi nad tým zamyslel, ale na môj domáci server, ktorý si teraz robím, prípadne na bežný firemný server si arch kľudne dám

    samozrejme, nič nie je stabilné na 100 %, ale nie je v tom prípade aj 'stable' vetva vlastne len ilúzia, prípadne marketingový ťah?
    pools avatar 5.6.2007 10:43 pools | skóre: 19 | blog: Svědek Damdogův | Opava/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    oproti ubuntu bych to opravdu videl i ja na tech 150%. a to nemluvím o jednom kamarádovy (ne, opravdu si nerika dum8d0g), který ma po naběhnutí systému v htopu osum procesu...
    Vivre libre ou mourir!
    4.6.2007 22:40 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    balíček mc-utf8 máš?
    David Heidelberg avatar 4.6.2007 23:49 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    ne, ale přes ssh se ty problémy neprojevují, jenom v konzoli serveru :-)

    0K!AS
    David Heidelberg avatar 5.6.2007 00:34 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    aha, tak jsem to stejně přeinstaloval, díky mc-utf8 funguje skvěle ;-)

    0K!AS
    5.6.2007 15:53 drak89 | skóre: 9 | blog: sluj89
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    mne mc-utf8 funguje skvele, dokud je pocitac pripojeny k siti... ale jakmile neni, odmita se mi spustit. setkal se s tim jeste nekdo?
    5.6.2007 16:16 juice | blog: dzusoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    mne mc-utf8 funguje skvele, dokud je pocitac pripojeny k siti... ale jakmile neni, odmita se mi spustit. setkal se s tim jeste nekdo?

    nie, ale keď som v archu pozrel do aur, tak tam bol okrem mc-utf8 aj mc-mp, čo je orezaná (od zbytočných závislostí) a opravená verzia mc, aj s nejakými novými vlastnosťami a tá mi funguje úplne super (aspoň zatiaľ, inštaloval som to dnes)

    tu je link
    6.6.2007 13:50 drak89 | skóre: 9 | blog: sluj89
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    dekuju, zkusim (pred chvili jsem byl nucen pracovat v autobusu a provadet vsechny operace se soubory na prikazove radce byla citelna ztrata casu:()
    4.6.2007 22:42 botanicus | blog: Botanicusovi povzdechy | Prachatice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    Arch na server? Jaky repozitar pouzivas? Arch je urcite skvela volba, ale se svym rolling-updates a vysokou aktualitou je to klasicky desktopove distro (stejne jako Gentoo).
    ... mam chut na jablicka ;)
    David Heidelberg avatar 4.6.2007 23:36 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch i686
    no v tenhle moment používám co se mě tam nainstalovalo, ještě to musím vytunit ;-)

    0K!AS
    Jardík avatar 5.6.2007 02:45 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch linux :-)
    Na server dej Frugalware, je založen na Archu a má stabilní větev (aktualizace po půl roce).
    Věřím v jednoho Boha.
    5.6.2007 13:26 juice | blog: dzusoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch linux :-)
    arch má release repozitár ftp://ftp.archlinux.org/release/os/i686/
    5.6.2007 16:07 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch linux :-)
    repositárE! uz takhle mají problémy se zatížením serverů..
    5.6.2007 16:18 juice | blog: dzusoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch linux :-)
    nj, neboj, ja veľmi dôsledne používam mirrory, tamtú linku som len tak narýchlo skopíroval, samozrejme je dobré použiť iný server pokiaľ možno
    5.6.2007 16:20 juice | blog: dzusoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch linux :-)
    a keď sme už pri tom, tak najviac sa mi osvedčil zatiaľ (čo sa týka rýchlosti a stability) estónsky mirror ftp://ftp.estpak.ee/pub/archlinux/ :-)
    andree avatar 6.6.2007 08:52 andree | skóre: 39 | blog: andreeeeelog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Arch linux :-)
    po dnesku sa s tym mozes rozlucit :o))

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.