DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
a v jaké rozlišení to bylo? (Když jsem to na DailyMotion dal do originální velikosti, tak bych to viděl na 320x240) Pro hrubou představu mi to přijde pěkný, ale rozhodně jsem si v tom Skype moc nepočetl
BTW - souhlas, levý je lepší
http://email.seznam.cz/img/smile/3.gif
tak zrovna tento typ odezvy jsem nečekal
V blogu smajlíky považuji za přirozené a protože je Ábíčko nepodporuje, vypomohl jsem si a sáhl po prvních, které se namanuly. Byl tu dotaz na jejich seznam - já si okopíroval odkazy podle mailu ze Seznamu, ale určitě budou i jiné cesty.
BTW - byl tu někde text s tím, co Ábíčko podporuje v diskuzích, ale nějak na něj nemohu narazitV blogu smajlíky považuji za přirozenéJá taky. V textové podobě.
vypomohl jsem si a sáhl po prvních, které se namanulyTož dík. Doufám, že tě spousta lidí začne napodobovat
a v diskuzi to máte v grafice nebo v textově?
Co se napodobování týče, jsem klidný - je to zbytečně pracný. Já bych podporu smajlíků na Ábíčku uvítal, obzvlášť, když je tu možnost si to vypnout v profilua v diskuzi to máte v grafice nebo v textově?Jasně že textově. Jestli ábíčko nahrazuje textové smajly za grafické (když to má uživatel povolené) jenom v diskusi a v blogu ne, tak je to asi škoda, no. Ale mně to nevadí, grafické smajly, avatary a podobné vychytávky zakazuju (a je super, že to jde).
jasně že obrazová informace nebude všelékem a v některých případech bude hodně špatnou volbou, ale bylo by fajn mít možnost si vybrat i tuto cestu a v dostatečné kvalitě.
Zdokumentování obsahu - to je opravdu slabina. Já si například oblíbil archív Českého rozhlasu, ale když mě něco zaujme a zpětně si to pak chci pozorněji poslechnout, tak při stávající úrovni popisu pořadů to je prakticky nemožné.
(BTW - na odběhnutí používám "Pause"Dobry den,
wink na opensuse 64bit, lze:
# zypper install libexpat0-32bit
# wget http://www.digital2b.com/mirror_wink/wink15.tar.gz
Tedy alespon me na Opensuse 64bit 11, KDE 3.5 po par testech bezi OK.
Tiskni
Sdílej: