Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Svatý Grál nikdo nenašel. Kouzelné řešení na všechny problémy taky asi není možné najít... jak z toho ven? :)
Myslím, že zde není problém ucelené databáze hw komponent, ale problém toho, že uživatelé (potažmo kamarádi) nevědí přesně co chtějí. Až to zjistí, řešení bude velmi snadné.
Moje rada tedy zní: pomožte jim to zjistit a nepokoušejte se to zjistit místo nich.
>Mohl by jste se někdo podělit o své vyšlapané cestičky jak se dopídit toho "pravého" kousku s dobrým poměrem cena/výkon?
Zeptám se uživatele, co opravdu potřebuje - tak zjišťuji požadavky na parametry pravého kousku. Zeptám se, kolik do toho chce dát - na 99 % stejně zjistím, že si protiřečí. Pak ho přesvědčím, aby do toho dal víc, protože tohle oni vždycky podcení (i kdyby ne, vrátí se mu to ve spolehlivosti a životnosti). Následně navrhnu řešení. Když s řešením nesouhlasí, pošlu ho jinam, ať si to zařídí jak chce a upozorním ho, že následné průsery řešit nebudu (a nesmlouvavě to dodržuju).
>Přirozeně by mě rovněž zajímali vaši osvědčení prodejci - ať již tuzemští či zahraniční.
www.tsbohemia.cz - beru od nich jejich linuxové sestavy a notebooky Thinkpad. Ceny dobré, u sestav si často nechám měnit komponenty za kvalitnější (jde to na vyžádání).
postupuju takto - nejdriv zjistit ucel, pak co vse bude chtit poridit (jestli neco zustane ze staryho, nebo co uz maj doma), nasledne odhadnu cenu (vetsinou se trefim s presnosti na 2000). pak kouknu na www.alza.cz a www.czc.cz a dam do kupi nejakou predbeznou nabidku, pak zacnu vyhledavat testy hardwaru a diskuze od lidi co jej maj. a upravovaj nabidku. linux nejak moc neresim, kdyz nekupuju pro sebe. nasleduje konzultace se zadavatelem zakazky. jo a s kancelarskejma pocitacema se vubec neseru az na harddisk, u nej hledam ty nejspolehlivejsi.
Já využívám časopisů jako Level nebo Score, kde sou vždy tři sestavy vybraný z těch "nejlepších" součástí, každá v určité cenové relaci.
No, dobrodružství leckdy nastává při výběru vhodného scanneru, ale někdy i podpora USB tiskárny dá zabrat
Preco v nadpise KRICIS?
nějak mi to nahánění HW evokovalo kovbojky a výlepy tohoto typu
...
Tiskni
Sdílej: