Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Svatý Grál nikdo nenašel. Kouzelné řešení na všechny problémy taky asi není možné najít... jak z toho ven? :)
Myslím, že zde není problém ucelené databáze hw komponent, ale problém toho, že uživatelé (potažmo kamarádi) nevědí přesně co chtějí. Až to zjistí, řešení bude velmi snadné.
Moje rada tedy zní: pomožte jim to zjistit a nepokoušejte se to zjistit místo nich.
>Mohl by jste se někdo podělit o své vyšlapané cestičky jak se dopídit toho "pravého" kousku s dobrým poměrem cena/výkon?
Zeptám se uživatele, co opravdu potřebuje - tak zjišťuji požadavky na parametry pravého kousku. Zeptám se, kolik do toho chce dát - na 99 % stejně zjistím, že si protiřečí. Pak ho přesvědčím, aby do toho dal víc, protože tohle oni vždycky podcení (i kdyby ne, vrátí se mu to ve spolehlivosti a životnosti). Následně navrhnu řešení. Když s řešením nesouhlasí, pošlu ho jinam, ať si to zařídí jak chce a upozorním ho, že následné průsery řešit nebudu (a nesmlouvavě to dodržuju).
>Přirozeně by mě rovněž zajímali vaši osvědčení prodejci - ať již tuzemští či zahraniční.
www.tsbohemia.cz - beru od nich jejich linuxové sestavy a notebooky Thinkpad. Ceny dobré, u sestav si často nechám měnit komponenty za kvalitnější (jde to na vyžádání).
postupuju takto - nejdriv zjistit ucel, pak co vse bude chtit poridit (jestli neco zustane ze staryho, nebo co uz maj doma), nasledne odhadnu cenu (vetsinou se trefim s presnosti na 2000). pak kouknu na www.alza.cz a www.czc.cz a dam do kupi nejakou predbeznou nabidku, pak zacnu vyhledavat testy hardwaru a diskuze od lidi co jej maj. a upravovaj nabidku. linux nejak moc neresim, kdyz nekupuju pro sebe. nasleduje konzultace se zadavatelem zakazky. jo a s kancelarskejma pocitacema se vubec neseru az na harddisk, u nej hledam ty nejspolehlivejsi.
Já využívám časopisů jako Level nebo Score, kde sou vždy tři sestavy vybraný z těch "nejlepších" součástí, každá v určité cenové relaci.
No, dobrodružství leckdy nastává při výběru vhodného scanneru, ale někdy i podpora USB tiskárny dá zabrat
Preco v nadpise KRICIS?
nějak mi to nahánění HW evokovalo kovbojky a výlepy tohoto typu
...
Tiskni
Sdílej: