Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Nikdy v životě by mě ale nenapadlo,že přede mnou bude stát něco jako křižovatka. Ruku na srdce:Nejsem přímo vzorný student.První ročník jsem prošel s odřeným snad celým tělem (ne jenom zády) a zavřenými snad všemi zrakovými orgáni a to jenom proto,že mě nebavilo se učit. Ale..Ještě v červnu jsem tvrdil,že po střední půjdu pracovat-Vidina samostatného života mě vábila více než moje oblíbená citronová zmrzlina.Tyto prázdniny jsem ale nastoupil na několik brigád z oboru,okusit jak to ve skutečnosti chodí.Stačilo 20 dní a rázem člověk pochopí že jeho vnímání světa ze studentského pohledu je jedna velká iluze..Takže věci se mají asi tak
1.NE opravdu na vás nikde nikdo nečeká aby vám nabídl místo,které se vám líbí.
2.Pokud nebudete alespoň nějaký vedoucí někoho/něčeho každý s vámi bude zacházet jako s levnou pracovní silou,na kterou přehodí všechy přesčasy a práce co nikdo nechce dělat.
3.Při pohledu na výplatní pásku se budete ptát sami sebe jak je možné,že vy co se dřete 8 hodin denně máte 10 tis. a někdo kdo ťuká do PC má nejméně o 5 víc?
Jak mi moji pracovní kolegové sami řekli-Rukama si nevyděláš.Jestli máš jenom trochu v hlavě-Studuj.A to bych chtěl vzkázat všem lenochům (jako jsem býval já).Proto si podám přihlášku alespoň na 3 VOŠ
Tiskni
Sdílej:
Rukama si nevydelas
Neni tak docela pravda. Kvalitni remeslnici jsou (doslova) k nezaplaceni i dneska.
Studuj
Ani to ti nezaruci dobrou praci resp. neni to nutny pozadavek na ziskani dobre placeneho mista. Titul ti sice muze pomoct, ale nemusi. A pokud se zamestnavatel diva jen na to, tak bych si stejne udelal obrazek jak to tam asi funguje a misto nevzal ani kdybych mohl.
Ad 2. Ne nutně, stačí si vybudovat pozici člověka, který je v nějakém ohledu nepostradatelný. Taková pozice je ale dvousečná zbraň - pak musíte zapomenout na termín pracovní doba a chcete-li se vyspat, zrušit (nezavádět) telekomní linku a vypínat mobil. :-)
Ad 3. Tak zlé to zase není. V našem oboru, pokud něco umíte, nástupní plat 10000 Kč budete mít leda v případě, že zůstanete na škole. Smutné… ale tak to prostě je. :-(
Víš, rok 1620 ... Blaník a Cimrmani ... "oni se z toho nevzpamatovali dodnes. Proto aspoň "sem taham tu nešťastnou Bílou Horu.