Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Me vcera udelalo radost, kdyz jsem rozbalil krabici s D-Link ADSL routerem a uplne navrchu byla tistena GPL2 licence :DNadhera!!
Já v tom vidím i vztah s kutilstvím. Někoho to baví, někdo na to má, na to hraní. Ať už z jakéhokoli důvodu.
Napadá mne, že až bude svět *nixů ještě více propracovaný, tedy více respektovaný, rozšířený, podporovaný, tedy až kutilové nebudou mít tolik co na práci, co se asi stane? S něčim si hrát budou muset.
A kolik jich v posledním roce (2 letech) "migrovalo"? Udělat takové malé sčítání..
Tak když chceš sčítat, já už s Linuxem sice pracuji déle, ale na domácí desktop jsem ho nasadil před rokem A to jsem si tehdy nechal disk s Win, ale už jsem do nich nikdy nenabootoval. Jen jsem ho párkrát připojil kvůli nějakým datům - teď už je na něm dlouho jfs
Definitivně? Podělíte se o podrobnosti?
cron se mi podařilo definitivně odstavit až po několika restartech.
Blasphemy! Když v SuSE přestali defaultně spouštět atd
, považoval jsem to za rouhačství nejhlubšího zrna. Odstraňovat cron, pro to už nemám slov… :-)
nice
A možno by mohol byť niekto až tak úchylný, že by si spustenie a stopnutie príslušného daemona naviazal na screensaver.
sleepd
(funguje to i bez X).
A nice
není žádné řešení, ty úlohy si můžou alokovat taky nějaké zdroje - paměť, místo na disku, kapacitu připojení k internetu, je poměrně přirozené chtít, aby teda proběhly co nejrychleji a neplýtvaly zdroji déle než je nezbytně nutné (zvlášť pokud člověk u toho kompu sedí). Ne, nice mě pro tenhle účel připadá jako naprostý nesmysl.
at
a ono nic. Po chvíli pátrání jsem zjistil, že ani takový atd
se v této distribuci neobjeví sám od sebe - a tím si mě Gentoo definitivně získalo Dík za info. Mně zatim MDV2006 a 2.6.17.7 dost stačí. Ještě kouknu, jak vypadá ten novej Knoppix, pro inspiraci .
Tiskni
Sdílej: