Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V poslední době mi to nedá a já musím trochu okomentovat rozšiřování OpenSource
Ve zdejší komunitě se pohybuji kolem 1 roku. Předtím jsem o žádnem jiném systému než Windows neslyšel. Ale to co se v poslední době děje, je přinejmenším velice milé- Firmy začínají pomalu zjišťovat výhody svobodných aplikací, instituce se více (či méně) úspěšně snaží GNU/Linux používat a vypalují tak pomyslný rybník Microsoftu. Uživatelů dle mého stále přibývá. Nevím, jestli by to bylo možné, ale neví někdo, alespoň odhadem, kolik je tady uživatelů? A kolik jich v posledním roce (2 letech) "migrovalo"? Udělat takové malé sčítání..
Tiskni
Sdílej:
Me vcera udelalo radost, kdyz jsem rozbalil krabici s D-Link ADSL routerem a uplne navrchu byla tistena GPL2 licence :DNadhera!!
Já v tom vidím i vztah s kutilstvím. Někoho to baví, někdo na to má, na to hraní. Ať už z jakéhokoli důvodu.
Napadá mne, že až bude svět *nixů ještě více propracovaný, tedy více respektovaný, rozšířený, podporovaný, tedy až kutilové nebudou mít tolik co na práci, co se asi stane? S něčim si hrát budou muset.
A kolik jich v posledním roce (2 letech) "migrovalo"? Udělat takové malé sčítání..
Tak když chceš sčítat, já už s Linuxem sice pracuji déle, ale na domácí desktop jsem ho nasadil před rokem A to jsem si tehdy nechal disk s Win, ale už jsem do nich nikdy nenabootoval. Jen jsem ho párkrát připojil kvůli nějakým datům - teď už je na něm dlouho jfs
Definitivně? Podělíte se o podrobnosti?
cron se mi podařilo definitivně odstavit až po několika restartech.
Blasphemy! Když v SuSE přestali defaultně spouštět atd
, považoval jsem to za rouhačství nejhlubšího zrna. Odstraňovat cron, pro to už nemám slov… :-)
nice
A možno by mohol byť niekto až tak úchylný, že by si spustenie a stopnutie príslušného daemona naviazal na screensaver.
sleepd
(funguje to i bez X).
A nice
není žádné řešení, ty úlohy si můžou alokovat taky nějaké zdroje - paměť, místo na disku, kapacitu připojení k internetu, je poměrně přirozené chtít, aby teda proběhly co nejrychleji a neplýtvaly zdroji déle než je nezbytně nutné (zvlášť pokud člověk u toho kompu sedí). Ne, nice mě pro tenhle účel připadá jako naprostý nesmysl.
at
a ono nic. Po chvíli pátrání jsem zjistil, že ani takový atd
se v této distribuci neobjeví sám od sebe - a tím si mě Gentoo definitivně získalo Dík za info. Mně zatim MDV2006 a 2.6.17.7 dost stačí. Ještě kouknu, jak vypadá ten novej Knoppix, pro inspiraci .