Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už to vypadalo, že jsem umřel, ale asi se nikomu nestýskalo po mém blogu, tedy až na mě. Chtěl jsem už napsat asi pět zápisků, ale nikdy jsem se nerozhoupal k nějakému slušnému začátku. Tak snad teď to k něčemu bude, protože tolik začátků už by mohlo stačit i na celý zápisek.
Není to tím, že by nebylo o čem spát, že by se nic nedělo, to ne, pořád se něco děje, od toho jsou dějiny, ale ne nic s čím bych se chtěl svěřovat v blogu. Vánoce a již pátý (asi záleží na tom jak kdo to počítá) ročník tradiční vánoční pařby, samotný svátek Prasečí hlídky, tedy vlastně asi Ježíška, u nás přece Otec prasátek nechodí. Potom Silvestr, zkoušky ve škole, problémy s CDMA od dusíků… no vezměme to po pořádku.
Prvním co by stálo za zmínění je celkový depresivní pocit z Vánoc a všeho spojeného s nimi, tedy od takového zvláštního pocitu, když už přemýšlíte o dárcích pro své blízké, nejšťastnější je přeci ten, kdo nic nepotřebuje. No tak nějak jsem se cítil i já, nic jsem neočekával, protože všechno co bych mohl potřebovat jsem měl a pravě z tohoto důvodu se mi zdálo zbytečné něco dostávat, ale budiž. Těch pár drobností mi udělalo radost, a jistě je využiji, i když jsou to jen opravdu doplňky, jako zřejmě nejužitečnější se jeví kapesní kalendář na příští rok :), protože se bude hodit možná víc než si právě teď myslím, ale o tom až dále. Další věcí která bude užitečná je termolahev na kolo, tu co jsem měl předtím mi rozkousal pes, inu to je tak, když dávám věci kam nemám.
K vánocům už neodmyslitelně řadím drobné zapaření Quaka a spol. Letos se akce trochu vymkla z rukou a konala se v zapůjčené hospodě. Protože jsem se tam s přítulkou, ano ona taky hraje a pěkně nás klepala, dostavili až 26. tedy až několik dní po ostatních, nebylo osazenstvo z nejčerstvějších a zachraňovali to až nově příchozí. Ale nakonec se dala považovat celá akce za příjemné odreagování. Jediným mínusem je, že někteří se v hospodě chovali opravdu jak v hospodě a oba jsme smrděli, jak kdyby jsme vykouřili celou trafiku. Smrdělo všechno, sluchátka, i špunty(!), taška na notebook, samozřejmě oblečení, a ze všeho nejvíc mě zaskočil smrad z počítače, musel jsem otevřít bednu a nechat vnitřek vyvětrat. Příště je přislíbeno, že se lanpárty bude konat v herně, takže samá plus.
Pak nastaly přípravy na poslední den v roce, pro mě byl příjemný, hlavně protože jsem po asi půl roce viděl své přátele. Bylo fajn s nimi posedět, popovídat si a bavit se. Takový závěr roku člověku zvedne náladu, hlavě když í, co ho v dalším roce čeká. Odsud také plyne jedno předsevzetí vídat se častěji, občas zvednout kotvy a zajet za nimi do Práglu. Každý má starostí nad hlavu a tohle opravdu zabírá.
Někdy kolem konce roku také začaly úděsné problémy s připojením přes CDMA modem. Modem je zapojen do desktopu, který slouží jako sambaserver, DHCP server, DNS cache a hlavně brána k internetu. Běží na něm stupidní maškaráda, víc nepotřebuji, jen připojit přes switch noebooky. Do té osudné doby všechno chodilo jak na drátkách, ráno se modem připojil a až do pozdních nočních hodin lítaly pakety ostošest. Ovšem poslední dva týdny se stále častěji modem zavěsil s hloupou hláškou „LCP terminated by peer“, to je prý způsobeno tím, že na modem se dostane paket z vnitřní sítě, druhá strana to nepochopí a zavěsí. To jsem zjistil, když mě to včera už opravdu dohnalo k šílenství. Oprava je zřejmá, zahazovat pakety jdoucí na ppp0 ze sítě 192.168.0.0 a tohle zařizuje jedno pravidlo do iptables. Takže teď používám tyto dvě pravidla:
iptables -A FORWARD -m conntrack --ctstate INVALID -j REJECT --reject-with icmp-port-unreachable iptables -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE
V iptables se moc nevyznám, spíše vůbec, ale aspoň dnes dopoledne to fungovalo cca 5 hodin bez jediného problému, ale jak to je doopravdy se zjistí hlavně večer, to totiž padalo jak švestky.
Proč jsem v nadpisu zmiňoval pád na hubu? Je to prosté jak Bulharská striptérka - zkoušky, asi neprojdu do dalšího semestru. Takže zase se hledá job, ono už něco asi je, ovšem není to druh práce který by se dal dělat do smrti smťoucí. Tenhle pád mi ale pomohl srovnat si věci v hlavě, co chci a nechci do budoucna. Jedno je zřejmé, Linux bude skvělý koníček :).
Všem všechno nej do nového roku
Tiskni
Sdílej: