Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Pln napětí očekávám vydání Intel Atom platformy. Vypadá to, že kromě officiálního Intel little falls vydá své varianty také ASUS a Gigabyte. Vzhledem k opravdu minimalistické spotřebě a nízké ceně mě napadlo, že bych si mohl postavit HTTP/FTP server pro moji osobní potřebu přístupný z venku.
Než se ale dostane Atom do obchodu, mám čas zrevidovat domácí síť. Stávající Router slouží dobře a dlouho, ale má jednu očekávatelnou vadu. Na LAN portech podporuje jen 10/100Mb rychlost. Pokud postavím FTP server, 100Mb rychlost by byla zbytečně omezující. Naskýtá se tedy otázka. Jaký Router zakoupit?
Cenově dostupný je jen ASUS RX3141. Recenze veškeré žádné, takže nákup je krokem do neznáma. žádný další jsem už nenašel.
Napadla mě ale také možnost, zakoupit Gb Switch ke stávajícímu Routeru. Ceny těchto Switchů se ale blíží ceně zmiňovaného ASUSe. Tak teda fakt nevím.....
Tiskni
Sdílej:
Na posílání dat (respektive jakoukoliv komunikaci) z jednoho PC na druhý v jedné síti (třeba LAN) nemá stejně router vliv,pokud jsou ty PC zapojené do stejného switche (stejné síťě). Router imho pouze routuje packety z jedné síťě do druhé (nebo funguje jako NAT gateway - takhle funguje věršina home routerů - routují packety z WAN do LAN (a obráceně, např. port některého IP počítače z LAN forwardují na IP WAN...)),předává ip adresy pomocí dhcp,funguje jako dns/dns cache server... Opravte mne,pokud se pletu,v routování a sítích se nějak obzvlášť nevyznám...