Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Posledných pár týždňov som tvoril virtuálny filesystém pre Sambu a narazil na zopár problémov. Súdruhovia z NDR, síce napísali akýsi dokument pyšniaci sa názvom HOWTO, ale jeho úroveň dosahuje štandardu free projektov. Obvykle sa nájde niekto, kto napíše dokumentáciu pre administrátorov, či bežných používateľov. Ale čo programátori? Kebyže máme dokumentáciu, tak keď nájdem bug, tak si ho opravím a pošlem patch. Kebyže máme aspoň dokumentovaný kód. Fascinujú ma kusy kódu, kde v celej funkcie nie je nič, ale končíme s
// return value of ret return ret;
Zatiaľ všetky známe (čítaj citované) fs pre Sambu sa spoliehali na skutočný fs. Moj je úplne postavený na databáze, takže všetky funkcie som musel spracovávať sám. Okrem mnohých výhod má zatiaľ nevýhodu, že nedokáže spracovávať nesekvenčný zápis [to znamená, že začneme zapisovať od 259. byte a potom dopíšeme zbytok]
Čím som získal odpor k viacerým programom :) Povodnými kandidátmi na najhorší program boli Word/Excel, ktoré čítajú a zapisujú súbor nesekvenčne. Zápis sa v prvej fáze projektu zrušil a už to vyzeralo super. Lenže máme tu ešte víťaza. Total Commander exceluje, pre súbory menšie ako 1MB funguje zápis na VFS v pohode, väčšie súbory však zapisuje nesekvenčne. Ešteže máme 'Tento počítač', ktorý funguje tak ako sa od správneho kopírovača očakáva.
Tiskni
Sdílej: