Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Posledných pár týždňov som tvoril virtuálny filesystém pre Sambu a narazil na zopár problémov. Súdruhovia z NDR, síce napísali akýsi dokument pyšniaci sa názvom HOWTO, ale jeho úroveň dosahuje štandardu free projektov. Obvykle sa nájde niekto, kto napíše dokumentáciu pre administrátorov, či bežných používateľov. Ale čo programátori? Kebyže máme dokumentáciu, tak keď nájdem bug, tak si ho opravím a pošlem patch. Kebyže máme aspoň dokumentovaný kód. Fascinujú ma kusy kódu, kde v celej funkcie nie je nič, ale končíme s
// return value of ret return ret;
Zatiaľ všetky známe (čítaj citované) fs pre Sambu sa spoliehali na skutočný fs. Moj je úplne postavený na databáze, takže všetky funkcie som musel spracovávať sám. Okrem mnohých výhod má zatiaľ nevýhodu, že nedokáže spracovávať nesekvenčný zápis [to znamená, že začneme zapisovať od 259. byte a potom dopíšeme zbytok]
Čím som získal odpor k viacerým programom :) Povodnými kandidátmi na najhorší program boli Word/Excel, ktoré čítajú a zapisujú súbor nesekvenčne. Zápis sa v prvej fáze projektu zrušil a už to vyzeralo super. Lenže máme tu ešte víťaza. Total Commander exceluje, pre súbory menšie ako 1MB funguje zápis na VFS v pohode, väčšie súbory však zapisuje nesekvenčne. Ešteže máme 'Tento počítač', ktorý funguje tak ako sa od správneho kopírovača očakáva.
Tiskni
Sdílej: