Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Virtuálne identity na internete sú vcelku zaujímavým fenoménom. Kedysi (a nebolo to tak dávno) mal každý jednu e-mailovú adresu, jednu identitu a jedinú anonymitu poskytovali talkre. Dnes už je to inak, ale to iste každý vie. Sám mám dve identity, sú ľudia ktorí vedia o oboch (a holt už nich nie je málo), ale každá je známa niekde inde. Tieto identity bežne používam (bez náznakov schizofrénie) a keďže sa líšia najmä na prvý pohľad, tak je to celkom v pohode.
Istú dobu som testoval ešte viacero identít s omnoho väčšími rozdielmi. Nie je problém zmeniť pohlavie (virtuálne, inak to skúšať nemienim), vek, záujmy, či jazyk. Najťažšie to je asi s tým jazykom a paralelným písaním do viacerých okien. Skúste písať dvoma podobnými jazykmi (slovensky a česky), to sa po chvíľke cviku dá. Skúste pridať angličtinu (čo je trošku iné, ale nevadí) a stále to ide. A teraz skúste nahradiť angličtinu za nejaký iný jazyk, ja som skúsil poľštinu a krútil som sa ako maďar v kukurici. Na prvý pohľad podobné slová, ale s iným významom a naviac inak sa píšuce (zvyknite si písať v jednom okne po k ypsilon a v druhom i).
Blog je jedna z ciest, ktorá by mala ukázať, že na druhej strane je reálny človek. Taký social engineering je celkom sranda. A prečo paralelný blog? Jeden už mám, ale ten je (a bude) pre väčšinu ľuďí nezaujímavý.
Koľko virtuálnych identít máte vy a čo všetko k nim patrí (mail, icq, web, blog, fotky, ...)?
Tiskni
Sdílej: