abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    25.7. 19:55 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    25.7. 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.7. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    24.7. 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (29%)
     (26%)
     (6%)
     (5%)
     (4%)
     (1%)
     (3%)
     (26%)
    Celkem 143 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 20:08
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Ako mať kvalitné prednášky?

    16.1.2006 03:21 | Přečteno: 1100× | Virtuálne

    Stále viac ľudí sa sťažuje na kvalitu prednášok na posledných lugconoch. Ja som pracoval v zákulisí lugconu, prednášal kde-kade, v poslednej dobe dokonca tlmočil na konferencii, ale stále nepoznám odpoveď. Dokážeme niečo spraviť pre prednášajúcich, motivovať ich, či im pomôcť sa ďalej zlepšovať?

    Pri všelijakých podujatiach, ktoré fungujú na amatérskej báze (všakovaké pivné piatky-stredy-pondelky, slovenské lugcony, či ostravské semináre) majú prednášajúcich rozličných kategórií. Niektorí sú experti v obore, iní vedia prezentovať, a niektorí to robia len preto, že nevedia o nikom lepšom a predsa lepšie keď to bude aspoň nejako. Na profesionálnejšie organizovanejších akciách (ako OpenWeekend) by to malo byť a skutočne aj je lepšie. Nie je ľahké odpovedať, čo je hlavnou príčinou. Zázemie, nutnosť zaslať paper dostatočne dlho vopred, zborník, kredit, ... ?

    Hlavnou témou k diskusii by mohlo byť, čo dokážu spraviť organizátori na prilákanie kvalitných prednášajúcich? Zabudnime na veci ako tradícia, pravidelný čas a miesto, ktoré nepochybne vplyv majú a zjednodušme to na: Čo sa dá urobiť v organizácii konferencie - lugconu - ..., tak aby sme nestrácali prednášajúcich a získavali nových kvalitných? Dokázali by ste si vypočuť prednášku v angličtine, alebo si myslíte, že je lepšie zostať pri bližších jazykoch?

    PS: Posledná otázka nie je náhodná, momentálne môže byť lacnejšie pozvať prednášajúceho z Londýna, či Paríža než z druhého konca republiky :)

           

    Hodnocení: 67 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    16.1.2006 15:20 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako mať kvalitné prednášky?
    K tem jazykum, myslim, ze anglictina neni na skodu. Treba na Invexu jsem byl na konferenci o bezpecnosti s kolegou, ktery se anglicky nikdy neucil, ale diky nejake dobe prace s IT uz proste spoustu slov zna a rozumi, i kdyz sam neni schopny mluvit. Prednasku v anglictine (tusim, ze prednasel Juha Olliha z finskeho F-Protu, snad jsem jeho jmeno nezkomolil) zvladl v pohode, tu a tam se na neco zeptal, ale jinak OK, takze zahranicnich prednasejicich bych se fakt nebal. I kdyz nutno podotknout, ze anglictine v podani Fina je (nakolik muzu soudit) obvykle rozumet lip, nez v anglictine v podani Americana.

    K te kvalite samotnych prednasek - urcite by pomohlo, kdyby prednasejici byl opravdu pripraveny a zkusil si svoji prednasku odrikat predem samotnym poradatelum, kteri by mu rekli, co se jim nezda na forme.

    Priklad si vezmu z Linux Hall 2004, kde clen ceskeho vyvojoveho tymu OpenOffice.org (na jmeno si bohuzel nevzpomenu) mluvil o novinkach chystanych do OpenOffice 2. Obsah prednasky byl velmi zajimavy, tech novinek proti tehdy aktualni verzi bylo fakt hodne, ale chybela tomu forma.

    Za prvni bylo hodne videt, ze ma velkou tremu a neni zvykly promlouvat pred vetsim poctem lidi (a ze sal Morava byl skoro plny), za druhe (coz mozna do jiste miry souviselo s tou tremou), v podstate jen cetl slides, ktere se promitaly na projektor (jeste tak nestastnym zpusobem, ze pri kazdem posunu na dalsi slide vystupoval a sestupoval ze stupinku, coz znamenalo dost dlouhe mezery v projevu).

    Nechci aby to znelo jako rypani, nerikam, ze je snadne prednaset velkemu poctu lidi, ale prave to, ze si prednasejici to svoje odrika nekomu predem, by kvalitu prednasky mohlo dost zvednout (za predpokladu, ze ma o cem mluvit).
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.