Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Na jednom ilblogu se objevil jeden ill spot. Je o tom, jak je Linux 2.6 prokletý a jak jde jeho vývoj do háje. Protože to považuji za FUD, kterého by se mohli nějací dobrodějové chytnout, neodpustím si tento celkem zbytečný reakční anti-spot.
Pravda není tak úplně jednoduchá. Jelikož šestka je sudé číslo, je toto jádro označeno jako stabilní. Nicméně jádro 2.6 je pod inkrementálním vývojem. Je zde tedy rozdíl oproti verzím 2.2 a 2.4, které se od svého vydání už jenom opravovaly, vývoj probíhal v nestabilních řadách 2.3 a 2.5.
Vývojáři se pro tento postup rozhodli, protože do jádra 2.6 se více méně jen přidávají nové věci (ovladače...), ale nedochází k nějakým divokým změnám architektury, které by jádro destabilizovaly na dlouhé měsíce. Vývojáři taky avizovali, že pro řadu 2.6 není naprostá stabilita tou nejvyšší prioritou (jako u 2.4, 2.2, ...). Hlavním úkolem je "trvale udržitelný rozvoj", část testování a stabilizace přenechali distributorům.
Další změna je, že každá revize 2.6.X (která obvykle obsahuje nějaké nové věci) má několik podrevizí 2.6.X.Y (které se od hlavní revize 2.6.X.0 liší jenom opravami chyb).
Osobně jsem měl radši, když vanilkový kernel byl pevný bod v rozbouřeném moři distributorských patchů, ale tento model má také své výhody.
Předesílám, že nejsem žádný zkušený admin starající se o servery v doméně .mil, vycházím jen z toho, co vím jako programátor a jako uživatel desktopového GNU/Linuxu.
Proč dávají v Seznamu na server nejnovější (ještě teplé) jádro 2.6.12? Lepší řešení je dát nějaké aspoň trochu odstáté jádro, u kterého už byly nalezeny (a opraveny!) chyby - třeba 2.6.11.11. Nebo ještě lépe, proč nepoužijí jádro otestované nějakým velkým uznávaným distributorem? Třeba 2.6.8-2 ze současného stabilního Debianu, nebo jádro vykuchané z RHEL. A možná by opravdu stálo za zvážení použití osvědčené řady 2.4, vždyť v květnovém Debianu Sarge je výchozí 2.4.27.
Hlavně, že tam mají makáče, který chybu bleskurychle našel a opravil...
Doplnění: Jeden známý mne (po uzávěrce upozornil, že v jádře 2.4 došlo k nějakým docela velkým změnám v implementaci virtuální paměti. Čili není pravda, že tato řada byla vždycky zcela stabilní. Navíc se kromě oprav prováděly i nějaké backporty.
Tiskni
Sdílej:
... zvlast kdyz tam vetsinou byva debian, ktery je trochu "pozadu" (no flame, pls!)...Je tohle ještě potřeba? Mám na mysli "no flame". Nicméně je pravda, že výkvěty se najdou.
Ach jo, nevite kdy tak vyjde 2.6.13?Taky na ni čekám jak na smilování...
Dvanáctka je vynikající, to zas jo.. Zvlášť ta plzeňská..
Čekám na ni, protože mám CDMA, a ve 2.6.13 by již měly být nové ovladače.. Pokud se tedy něco nezměnilo.. A rád bych si nastavil systém tak, aby mi pak už jenom jel a je se nemusel s ničím *. Proto se mi nechce kompilovat jádro (opět) a znovu instalovat ovladače nVidia, hezky si počkám na 2.6.13 a nemusím nic patchovat;)