Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na jednom ilblogu se objevil jeden ill spot. Je o tom, jak je Linux 2.6 prokletý a jak jde jeho vývoj do háje. Protože to považuji za FUD, kterého by se mohli nějací dobrodějové chytnout, neodpustím si tento celkem zbytečný reakční anti-spot.
Pravda není tak úplně jednoduchá. Jelikož šestka je sudé číslo, je toto jádro označeno jako stabilní. Nicméně jádro 2.6 je pod inkrementálním vývojem. Je zde tedy rozdíl oproti verzím 2.2 a 2.4, které se od svého vydání už jenom opravovaly, vývoj probíhal v nestabilních řadách 2.3 a 2.5.
Vývojáři se pro tento postup rozhodli, protože do jádra 2.6 se více méně jen přidávají nové věci (ovladače...), ale nedochází k nějakým divokým změnám architektury, které by jádro destabilizovaly na dlouhé měsíce. Vývojáři taky avizovali, že pro řadu 2.6 není naprostá stabilita tou nejvyšší prioritou (jako u 2.4, 2.2, ...). Hlavním úkolem je "trvale udržitelný rozvoj", část testování a stabilizace přenechali distributorům.
Další změna je, že každá revize 2.6.X (která obvykle obsahuje nějaké nové věci) má několik podrevizí 2.6.X.Y (které se od hlavní revize 2.6.X.0 liší jenom opravami chyb).
Osobně jsem měl radši, když vanilkový kernel byl pevný bod v rozbouřeném moři distributorských patchů, ale tento model má také své výhody.
Předesílám, že nejsem žádný zkušený admin starající se o servery v doméně .mil, vycházím jen z toho, co vím jako programátor a jako uživatel desktopového GNU/Linuxu.
Proč dávají v Seznamu na server nejnovější (ještě teplé) jádro 2.6.12? Lepší řešení je dát nějaké aspoň trochu odstáté jádro, u kterého už byly nalezeny (a opraveny!) chyby - třeba 2.6.11.11. Nebo ještě lépe, proč nepoužijí jádro otestované nějakým velkým uznávaným distributorem? Třeba 2.6.8-2 ze současného stabilního Debianu, nebo jádro vykuchané z RHEL. A možná by opravdu stálo za zvážení použití osvědčené řady 2.4, vždyť v květnovém Debianu Sarge je výchozí 2.4.27.
Hlavně, že tam mají makáče, který chybu bleskurychle našel a opravil...
Doplnění: Jeden známý mne (po uzávěrce upozornil, že v jádře 2.4 došlo k nějakým docela velkým změnám v implementaci virtuální paměti. Čili není pravda, že tato řada byla vždycky zcela stabilní. Navíc se kromě oprav prováděly i nějaké backporty.
Tiskni
Sdílej:
... zvlast kdyz tam vetsinou byva debian, ktery je trochu "pozadu" (no flame, pls!)...Je tohle ještě potřeba? Mám na mysli "no flame". Nicméně je pravda, že výkvěty se najdou.
Ach jo, nevite kdy tak vyjde 2.6.13?Taky na ni čekám jak na smilování...
Dvanáctka je vynikající, to zas jo.. Zvlášť ta plzeňská..
Čekám na ni, protože mám CDMA, a ve 2.6.13 by již měly být nové ovladače.. Pokud se tedy něco nezměnilo.. A rád bych si nastavil systém tak, aby mi pak už jenom jel a je se nemusel s ničím *. Proto se mi nechce kompilovat jádro (opět) a znovu instalovat ovladače nVidia, hezky si počkám na 2.6.13 a nemusím nic patchovat;)