Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
XMPP/Jabber má hezkou myšlenku. Je velké množství serverů na různých doménách, kde jsou uživatelé registrovaní, a samozřejmostí je možnost komunikovat i s uživateli na jiných serverech. Je to decentralizované a bezpečné. Jako e-mail.
Problém je, že tenhle protokol nemá žádný marketing a propagaci od nějaké velké firmy. Výjimkou je/byl GoogleTalk, ale ten taky pomalu mizí někam doztracena. Je fakt že právě ta otevřenost může být v podstatě nežádoucí. Protože kdyby třeba FB umožnil navázat uživatelům spojení i s uživateli jiných služeb, musel by se pak snažit, aby mu uživatelé neutekli jinam. Takhle když umožňuje komunikovat jen "sám v rámci sebe", tak má uživatele jisté - vendor lock-in.
A pak problémy s XMPP jako takovým. Třeba ono slavné ztrácení zpráv, protože "XMPP je tak spolehlivé, jak spolehlivá je vaše síť". Není to problém doma na PC, problém je to u mobilního internetu. Na chvíli ztratíte signál, a všechny zprávy které jsou vám v té době poslané zmizí nenávratně (a hlavně zcela bez varování) v černé díře. Řešení existuje - XEP-0198. Jenže ho musí podporovat server, i klient. A třeba takový Xabber (asi jinak nejlepší XMPP klient pro Android) ho neumí, ale alespoň umí zobrazit potvrzení, že zpráva opravdu došla. Podle mě docela fail, u aplikace určené pro mobilní zařízení. A klienti co umí XEP-0198 neumí zase jiné věci.
Jenže přesvědčujte BFU, že než ten vlezlý, uzavřený a šmírácký Facebook je mnohem lepší otevřené XMPP, které provozujete na vlastním serveru, kde můžete garantovat i určitou odolnost vůči NSA a podobným šmírovacím organizacím (protože SSL), případně možností end-to-end šifrování, když v zápětí musíte upozornit právě třeba na to, že se občas nějaká zpráva může potichu ztratit (protože nikdy nevíte, co může druhá strana používat za klienta). BFU si to poslechne, pokývá hlavou a pak řekne, že je to moc složité a že zůstane radši na Facebooku, který ztrácením zpráv netrpí. A když dojde na argumetaci ohledně šmírování a ochrany proti němu, tak si pomyslí akorát něco o paranoidních bláznech.
Já bych se hrozně rád dožil toho, že XMPP bude použitelné i pro BFU. Že to prostě bude fungovat, pokud možno lépe než třeba ten Facebook. Je sice hezké, že XMPP používají profíci, ale těch je menšina, naopak BFU, kteří nechtějí nic řešit, nic nastavovat a jdou vždy cestou nejmenšího odporu, je 95 % ze všech uživatelů. Na těch stojí a padá to, co se bude masivně používat, a co bude živořit na okraji zájmu.
Tiskni
Sdílej:
Kašlať na spoľahlivosť. U google hangouts mi asi 10% správ príde o pár tyždňov a len na mobil. Trápi niekoho? Nie, hlavne, že pridáme nové smajlíky.
na základě telefonního čísla nebo jeho hasheTo je úžasné jak ještě někdo jde utáhnout na hash čísla. Vždyť třeba v ČR mají telefonní čísla 9 míst, to mám i na pomalém notebooku vycrackované za chvilku.
možná by byl zajímavý jabber server a mobilní klient, který by automaticky registroval uživatele na základě telefonního čísla nebo jeho hasheuž existuje, z wikipédie:
WhatsApp uses a customized version of the open standard Extensible Messaging and Presence Protocol (XMPP)
No dejme tomu, ale osobní info které nechci mít veřejně nebudu blejt do (internetového) světa, pokud mi záleží na soukromí a bezpečnosti. Zklácení baby - tim se zrovna manžel chlubit nebude, pokud neni úplně blbej, u svobodných je to jedno.
Často tam jsou prostě plky o ničem. Zdravím všechny sluníškový lidišky! Líbí se mi tvoje písmenka.... atd. Z toho bych blil, když tohle vidím.
Ale někdy může člověk napsat něco nevinného, vůbec to nemusí myslet zle a tím pádem ho nenapadne, že by to neměl vyvěšovat někam veřejně:
http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/257783-v-usa-nepochopili-vtip-a-vyhostili-brity-kteri-napsali-na-twitter-ze-vykopou-marilyn.html... je mnohem lepší otevřené XMPP, které provozujete na vlastním serveru ...Tady sis krásně odpověděl na otázku "proč je to nepoužitelný?". Kvůli tomu, že si chci s někým pokecat přece nebudu platit server, srát se s instalací a konfigurací... Dokonce ani instalovat si lokální server na svoje PC se nebude nikomu chtít. BFU chtěj používat, ne instalovat, nastavovat a řešit problémy když něco nefunguje.
Telgram vypadal zajímavě dokud jsem se nezačal štourat v bezpečnosti a otevřenosti.+1 (pred par dny jsem si udelal takovou malou osobni resersi a musim souhlasit
Kdyz uz jsme u toho, damy a panove, tak kdo je na Diaspore?Já to kdysi sledoval než to kucí zmatlali v ruby. Implementace je fakt mimo, je to (bylo to) extrémně pomalé, tak jsem se o to přestal zajímat. Čekal jsem že ta implementace v ruby je jen PoC, ale zjevně ne. Nic v jazycích které by byly cíleny na výkon nevzešlo (nebo jsem to už nepostřehl). IMHO kvalitní projekt zabila naprosto diletantská implementace.