Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Kašlať na spoľahlivosť. U google hangouts mi asi 10% správ príde o pár tyždňov a len na mobil. Trápi niekoho? Nie, hlavne, že pridáme nové smajlíky.
na základě telefonního čísla nebo jeho hasheTo je úžasné jak ještě někdo jde utáhnout na hash čísla. Vždyť třeba v ČR mají telefonní čísla 9 míst, to mám i na pomalém notebooku vycrackované za chvilku.
možná by byl zajímavý jabber server a mobilní klient, který by automaticky registroval uživatele na základě telefonního čísla nebo jeho hasheuž existuje, z wikipédie:
WhatsApp uses a customized version of the open standard Extensible Messaging and Presence Protocol (XMPP)
No dejme tomu, ale osobní info které nechci mít veřejně nebudu blejt do (internetového) světa, pokud mi záleží na soukromí a bezpečnosti. Zklácení baby - tim se zrovna manžel chlubit nebude, pokud neni úplně blbej, u svobodných je to jedno.
Často tam jsou prostě plky o ničem. Zdravím všechny sluníškový lidišky! Líbí se mi tvoje písmenka.... atd. Z toho bych blil, když tohle vidím.
Ale někdy může člověk napsat něco nevinného, vůbec to nemusí myslet zle a tím pádem ho nenapadne, že by to neměl vyvěšovat někam veřejně:
http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/257783-v-usa-nepochopili-vtip-a-vyhostili-brity-kteri-napsali-na-twitter-ze-vykopou-marilyn.html... je mnohem lepší otevřené XMPP, které provozujete na vlastním serveru ...Tady sis krásně odpověděl na otázku "proč je to nepoužitelný?". Kvůli tomu, že si chci s někým pokecat přece nebudu platit server, srát se s instalací a konfigurací... Dokonce ani instalovat si lokální server na svoje PC se nebude nikomu chtít. BFU chtěj používat, ne instalovat, nastavovat a řešit problémy když něco nefunguje.
Telgram vypadal zajímavě dokud jsem se nezačal štourat v bezpečnosti a otevřenosti.+1 (pred par dny jsem si udelal takovou malou osobni resersi a musim souhlasit
Kdyz uz jsme u toho, damy a panove, tak kdo je na Diaspore?Já to kdysi sledoval než to kucí zmatlali v ruby. Implementace je fakt mimo, je to (bylo to) extrémně pomalé, tak jsem se o to přestal zajímat. Čekal jsem že ta implementace v ruby je jen PoC, ale zjevně ne. Nic v jazycích které by byly cíleny na výkon nevzešlo (nebo jsem to už nepostřehl). IMHO kvalitní projekt zabila naprosto diletantská implementace.
Tiskni
Sdílej: